KALANDAR KUTLAMALARINDA RUMLARA SAYGISIZLIK

2018 Kalandar Kutlaması’nda Livera’ya Çaykara’dan, Tonya’dan, İstanbul’dan ve Atina’dan giden misafirlere büyük saygısızlık yapıldı… Misafirlerin etkinlikle ilgili yapmak istedikleri konuşma ve gösterilere izin verilmedi. Kalandar ile ilgili yapılan konuşmalarda Kalandar’ın bir Türk geleneği imiş gibi anlatılmasının yanı sıra, Atina’dan gelenlere yönelik konuşmalar RUSÇA yapıldı. Diğer ilçelerden ve İstanbul’dan gelenler Atina’dan gelen misafirlerle birlikte Livera’yı terk ettiler ve Maçka Sümela Otelinde alternatif Kalandar kutlaması yaptılar.

KALANDAR:YENİ YILA MERHABA
Kalandar günümüzde çok az köyde yaşatılmaya çalışılan 3 bin yıllık bir “yeni yıla merhaba” geleneğidir.
Trabzon, Rize, Ordu, Gümüşhane, Samsun, hatta Kars gibi kentlerde Müslümanlık ve Hristiyanlıktan çok daha önce kutlanan bu kutlama antik çağlardan günümüze kadar ulaşan nadir geleneklerden biri.
Pontoslu Rumların, Helen kültürünü devam ettirdiği Kalandar geleneği, bir inanışa göre bir evlilik töreninin kutsanması anlamına geliyor. Tanrıların ve tanrıçaların yaşadığı dönemde en büyük Tanrı kabul edilen Zeus ile eşi ve kız kardeşi Hera’nın evlendiği ay olan Gamelyon ayı bugünkü kullandığımız takvimde Ocak ayının ortasında başlar, Şubat ayının ortasında biter yani 14 Şubat Sevgililer Günü’nde.
Belki de Zeus ile Hera’nın bu evlilik törenlerine atfen, ‘kısmet açan’ Kalandar çöreğinden yiyen bekar genç kadın ve delikanlıların o gece evlenecekleri kişiyi rüyalarında göreceklerine de inanılır.

MAÇKA KAYMAKAMI VE BELEDİYE BAŞKANI’NIN GÖLGESİNDE KALANDAR
Binlerce yıldır yapılan Kalandar etkinliklerine bu yıl Maçka Kaymakamı ve Belediye başkanın gölgesi düştü. Etkinlik esnasında Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan Livera meydanına bir ‘Kıl Çadır’ kurdurup gelenleri burada ‘ağırlarken’ Livera dışından, Çaykara’dan, Tonya’dan, İstanbul’dan ve Atina’dan gelenlere karşı saygısızlıkların ardı arkası kesilmedi.
Atina’dan gelen bir tiyatro grubunun Kalandar ile ilgili gösteri yapmasına izin verilmedi. Konuşmacıların Maçka Kaymakamı Orhan Aktürk tarafından belirlendiği etkinlikte, konuşmacılar Kalandar’ın bir Türk geleneği olduğunu söyleyerek binlerce yıllık Helen kültüründen söz bile etmediler. Öyle ki ‘Atina’dan misafirlerimiz var onları da selamlamak istiyorum’ diyen bir konuşmacı Atina’dan gelenlere hoşgeldiniz, Kalandar Kutlu olsun dedi ama bunu ne Türkçe ne Modern Helence ne de halen Trabzon’un bir çok köyünde konuşulmakta olan binlerce yıllık halk dili olan Romeyika (Pontos Rumcası) ile yaptı, tüm bunları RUSÇA konuşarak ifade etmesi saygısızlığın en büyüğü idi.
Sık sık Osmanlı Padişahlarından, Yavuz’dan, 2.Mehmet’ten bahseden konuşmacılar, yüzlerce yıl hem Müslüman hem Hristiyan Pontos halklarına zulmedenlere güzellemeler yaptılar.
Misafir olarak Livera’ya gelen katılımcıların hepsi bu saygısızlıktan dolayı Livera’yı terk edip, Maçka Sümela Oteli’nde alternatif bir Kalandar kutlaması yaptılar.

Benzer Yazılar