KAPATIN GÖZLERİNİZİ, KULAKLARINIZI, AĞZINIZI; KUTLAYIN BAYRAMINIZI!

Tamer Çilingir

Sabah erkenden kalkın, alın abdestinizi ve koşun camiye bayram namazı için. Anneniz, eşiniz, kızkardeşiniz, kızınız beklerken sizin dönüşünüzü, o bildik bayram kahvaltınızı hazırlasınlar.  Kurbanlığınızın da son kez karnını doyurun, suyunu verin. Cami dönüşü daha kanlı olmayan ellerinizden öpsün küçükleriniz, siz de büyüklerinizin henüz kanlı olmayan ellerinden öpün. Sonra kurbanlığınızın başına gidip ‘’’Allahu ekber’’ diyerek dayayın boynuna bıçağınızı. Sonra büyük bir mutlulukla canını aldığınız kurbanınızı parçalara ayırıp, doldurun tencerelere, kazanlara.

Bayramlaşın, kutlayın bu günü, mutlu olun.

Sakın aklınıza gelmesin aynı saatlerde, size çok da uzak olmayan bir yerlerde, insan kafalarını keserken ‘’Allahu ekber’’ diyenler.

Onlar zaten sizden değilse; öyle diyorsanız yani;  sakın aklınıza gelmesin yüzyıl önce Karadeniz’de Rumların kafalarını keserken ‘’Allahu ekber’’ diyenler; öyle ya onlar sizden olabilir çünkü.

Siz öpün gözlerinizden çocuklarınızın, aklınıza dahi getirmeyin daha 3 gün önce Suriye’de, Humus kent merkezinin güneyinde yer alan, çoğunlukla Alevilerin yaşadığı İkrime Mahallesi’nde bir okula yönelik art arda gerçekleştirilen biri intihar saldırısı olmak üzere iki bombalı saldırıda, 6-12 yaş aralığındaki hayatını kaybeden 42 çocuğu.

Bayramlaşın, kutlayın bu günü, mutlu olun.

Allahu ekber nidalarıyla kuşatılmış Kobane’de olmadığınız için dua edin, mutlu olun. Hayatınız tehlikede değil diye, eşinizin, çocuklarınızın hayatı tehlikede değil diye, gece gündüz evinizin duvarlarına düşen top ve havan mermilerini görmüyorsunuz diye mutlu olun. Hatta Kürt olmadığınız için dua edin, mutlu olun.

Ve her bayram olduğu gibi, bu bayram da şükredin halinize; yaşıyor olduğunuz, yemek yiyebildiğiniz, yatıp kalkabildiğiniz için.

Gözlerinizi, kulaklarınızı ve ağzınızı kapatın sımsıkı, olan biten her şeye karşı.

Allahu ekber nidalarıyla kafasını keserek canını aldığınız kurbanınızın parçalara ayırdığınız bedenini, kanlı kanlı pişirip, afiyetle yiyin sonra.  Siz yiyin, eşiniz, çocuklarınız yesin. Bir kısmını da sizden daha yoksul olanlara vermeyi unutmayın sakın. Ve sakın aklınıza getirmeyin yerin dibine gömülen üçyüzün üzerinde maden işçisini, 32 kattan asansörle yere çakılan on inşaat emekçisini…

Bugün bayram…

Bayramlaşın, kutlayın bu günü, mutlu olun.

Öpün kanlı ellerinden büyüklerin, ölü gözlerinden küçüklerin…

Benzer Yazılar