KARADENİZ’DE 1 MAYIS’I HORONLARLA KUTLADILAR

1 Mayıs Emekçilerin Birlik Ve Dayanışma Günü sebebiyle Karadeniz’de de birçok kişi dayanışma ve birlik amacıyla bir araya geldiler… Emekçiler, işçiler, aileler horonlarla, sloganlarla, türkülerle 1 Mayıs’ı kutladı

RİZE / FINDIKLI
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, Fındıklı’da kutlandı.
Kutlamalara; CHP, EMEP ÖDP, ESP Fındıklı ilçe başkanlıkları, KESK’e bağlı Eğitim-Sen Rize ve Fındıklı temsilciliği,Tüm-Köy Sen, Fındıklı Halkevleri, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, Tek-Gıda iş sendikası, Halkların Demokratik Kongresi, Çifti Sendikaları Konfederasyonu, DİSK’e bağlı Genel -İş sendikası, KESK’e Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası destek verdi.
Tahiroğlu köprüsü önünde toplanan katılımcılar,kortej oluşturarak Cumhuriyet caddesinde çeşitli sloganlar atarak yürüyüş yaptılar. “Her yer Taksim, her yer direniş, yaşasın 1 Mayıs”, “İş, barış, özgürlük.” Suyuna onuruna sahip çık.” “Derler özgürdür özgür akacak.” sloganlarını atıldı. Daha sonra terminal alanında toplanAN grup kutlamalara burada devam etti.
ÖDP adına konuşan Ertan Özyıldız ise, 1 Mayıs isçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olduğunu belirterek, “Bu gün bizim için her zaman anlamlı bir gündür. 1 Mayıs 1977’de Taksim’de yitirdiğimiz 36 insanı anmak için, onların yarım kalan sevinçlerini tamamlamak için bu alanlara toplanıyoruz.”dedi.

TRABZON

Kent merkezinde çocuğundan yaşlısına kadar 10 bin kişinin katıldığı ve adeta bir karnavala dönüşen gösteriye özellikle kadınlar yöresel kıyafetleriyle katıldı. Mitingde türküler söylendi, horonlar oynandı… Tonya Çevre Platformu’nun “Ferman Bakanın, Tonya Bizimdir”; “Emba No Passaran”, “Emba’ya Bakan, Tonya’ya Bakamaz”; “Doğamızın Kayaları Satılık Değil”, “Çayırbağı’nın Talanına, Emba’nın Yalanına Dur De”, “Ne Çimento, Ne Taş Ocağı, Yaşasın Tereyağı” pankartlarıyla yaptıkları yürüyüşle 1 Mayıs’ı kutladılar.

ARTVİN

Artvin’de bu yıl kent merkezinde toplanan emekçiler, işçiler, sendikalar emeğe ve haklarına sahip çıkma mesajları verdiler… HES karşıtı pankart ve afişlerle mitinge katılan birçok kişi, “HES’lere Hayır”, “Dereler Özgürdür, Özgür Akacak” mesajları verdiler.

ARTVİN / HOPA
Hopa’daki 1 Mayıs mitingi Çay Fabrikası’nın önünde başladı.

Fabrika önünde bir araya gelen KESK, ESP, HDK, Halkevleri, Öğrenci Dayanışması, DEV-LİS, SGD, Genç Umut üyeleri Hopa Meydanı’na yürüdü.

Taksim’deki polis şiddetini protesto eden Hopalılar, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam” sloganıyla Taksim direnişini selamladı.

SAMSUN
Kent merkezinde sivil toplum örgütlerinin düzenlediği eyleme birçok grup, sendika ve parti katıldı. Sloganlar eşliğinde yürüyüşlerin ardından 1 Mayıs ile ilgili konuşmaların yapıldığı mitinge gencinden yaşlısına birçok kişi katıldı.

ZONGULDAK

İşçi kenti Zonguldak’ta maden işçileri ve ailelerinin yoğun katılımıyla bir kutlama düzenlendi. “Madenci Güzel Öldü” yazılı bir tabutla mitinge katılan işçiler temsili işçi cenazesi düzenlediler. Madenci Anıtı önünde düzenlenen eylemde emek ve dayanışma mesajları verildi. Ereğli’den Madenci Anıtı’ndaki mitinge katılmak için yola çıkan otobüs ve araçlar ise polisin yolda durdurarak yaptığı kimlik kontrolünün ardından
hareket edebildi.

GİRESUN
Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yürüyüşle başlayan mitingde güvensiz çalışmaya, adaletsizliklere isyan edildi. Emekçilerinin yarısının kayıt dışı çalışıldığına dikkat çekilen konuşmaların ardından türküler söylendi, horon oynandı, halaylar çekildi.

KARABÜK
Kent merkezinde düzenlenen mitingde “Karabük’teyiz, Taksim’deyiz, Tüm Türkiye’deyiz” sloganları atıldı.

Benzer Yazılar