VELİ KÜÇÜK’ÜN İDOLÜ KATLİAMCI TOPAL OSMAN

Agos Gazetesi

9 Nisan 2011

topalosman21915 ve sonrasında çok sayıda Ermeni ve Rum’u katleden Topal Osman, ölüm yıldönümünde anıldı. Karadeniz bölgesinde Ermeni ve Rumları vapur kazanlarında yakarak ve mağaralarda dumanla zehirleyerek öldüren Topal Osman için Giresun’da yapılan anma törenine Vali Dursun Ali Şahin, AK Parti milletvekilleri Ali Temur ve Hacı Hasan Sönmez, CHP milletvekili Eşref Karaibrahim, MHP milletvekilleri Murat Özkan ve Osman Durmuş katıldı.

‘Karadeniz’den Güne Bakış’ gazetesinin haberine göre, törende konuşan Giresun Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Bozalioğlu, Topal Osman’ı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda Pontus hayallerinin söndürülmesinde ve Karadeniz’de Türk’ün varoluşunda emeği geçen, 40 yaşında hayata veda eden, gözü pek, Türk’ü seven, cesur bir yiğit” olarak niteledi.

Milli kahraman gibi anılan Topal Osman hakkında, I. Dünya Savaşı’nda Ermeni ve Rum katliamlarına katıldığı için Divan-ı Harb tarafından arama kararı çıkarılmıştı. Mustafa Kemal, ‘Pontus belasından kurtulma’yı “Siz hiç merak etmeyin Paşam. Bu Pontus Rumlarına öyle bir tütsü vereceğim ki, hepsi mağaralarda eşek arısı gibi boğulacak” diyen Topal Osman’ın ‘tecrübeli elleri’ne bırakmıştı. Aynı tarihlerde hazırlanan resmi bir rapora göre, Topal Osman Samsun havalisinde 900 kişiyi bir mağaraya koyup öldürmüştü. (Ayşe Hür, ‘Çağımızın Bir (Başka) Kahramanı: Topal Osman’, Birikim 31, Ocak 2006)

 

TOPAL OSMAN’A NAL TOPLATAN ÇÜRÜKSULU ZİYA BEY

1955 Ordu doğumlu gazeteci Reha Mağden, Birgün gazetesinde yayımlanan köşe yazılarında Topal Osman’ın bölgedeki Ermenileri nasıl öldürdüğünü şöyle anlatıyordu: “Annem ‘Topal Osman Ermenileri gemi bacalarından içeri atıp kazanlarda yakardı; neden, anlamazdık; bunlar bizim komşumuzdu’ derdi. (…) ‘Giresun’daki eski Ermeni mülkünün çoğunun vârisi Topal Osman’ın ahvadıdır’ derler. Ama ben Ermenileri kayıklarla Rusya’ya kaçırmaya söz verip denizde boğan, mal mülk sahibi olmuş zengin Ordulular da bilirim. ‘Paranın dini imanı yok’ diye buna diyorlardır herhalde. Çocukluğumda şehirde birkaç Ermeni kalmıştı ama Rum hiç kalmamıştı! Babamın da hatırladığı şeyler vardı; derdi ki “Topal Osman Karadeniz’deki bütün vilayetlerde Ermenileri kırıp geçirirken Ordu’ya da geldi, Ordu Ermenilerini toplamak için. İskelede karşısına Çürüksulu Ziya Bey çıktı; geleceğinden haberdardı. Topal Osman’a ‘Bir tek Ermenimi benden alamazsın, öbür ayağını da ben kırarım, s… git’ dedi ve Topal Osman nal toplaya toplaya gitti.”

 

VELİ KÜÇÜK’ÜN İDOLÜ

velikucuk1Topal Osman’la ilgili araştırmalar yapan ve bir kitap hazırlığı içinde olan Avukat Erdal Doğan, Topal Osman efsanesinin benzeri anma etkinlikleriyle sürdürüldüğünü; Ermeni, Rum ve Hıristiyanlara nefretin kuşaktan kuşağa geçtiğini belirtiyor. Ergenekon Davası ve Hrant Dink cinayeti sanıklarının çeşitli ifadelerinde Topal Osman’dan söz ettiklerine ve cinayetten sonra Topal Osman’ı kamuoyuna milli bir kahraman olarak sunan onlarca kitap yayımlandığına dikkat çeken Doğan, konu hakkında şunları söyledi:

“Topal Osman gibi bir şahsiyetin zaman içinde milli kahramana dönüştürülüp resmi törenlerle anılması, soykırımcı-cuntacı zihniyetin bir yansıması ve sonuçlarından biri olan Ergenekon yapılanmasının en büyük çabalarından biridir. Ergenekon ve JİTEM yapılanmasının en önemli aktörlerinden olan Arif Doğan ve Veli Küçük’ün biricik idolü Topal Osman’dır. Bunu hem savcılık ifadelerinde hem de çeşitli vesilelerle dile getirmişlerdir. Topal Osman, onun gibi bir tetikçi olarak o güzergâhta ilerlemek isteyen Yasin Hayal’lerin de biricik idolüdür. Karadeniz’de halen binlerce kişi ve genç kendini Topal Osman’ın uşağı olarak görür, ona imrenir.”

Kaynak: http://www.norzartonk.org/2011/04/09/katliamci-topal-osman-yine-%E2%80%98milli-kahraman%E2%80%99/

Benzer Yazılar