KESK KOBANE İÇİN İŞ BIRAKTI, ALANLARA ÇIKTI

Kobanê için grev yapan KESK, birçok merkezde alanlara çıkarak, Kobanê’deki insanlık direnişini sahiplendi ve daha da kitlesel biçimde sahiplenilmesi çağrısında bulunurken, AKP faşizmini ve katliamlarını da lanetledi.

İSTANBUL

İstanbul’da emekçiler Şişli’de bulunan bir alışveriş merkezi önünde toplandı. Eyleme HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da destek verdi. “IŞİD barbarlığına, AKP saldırganlığına geçit yok” ve “IŞİD yenilecek, direnen Kobanê halkı kazanacak” pankartları açan grup, AKP Şişli ilçe binasına yürümek istedi. Sloganlarla yürüyüş yapan emekçilerin önü Mecidiyeköy viyadüğünde çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla kesildi. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine emekçiler açıklamayı burada yaptı. Eylemde konuşan Tuncel, AKP hükümetinin IŞİD’e verdiği desteği eleştirerek, “Türkiye’nin çıkarı savaşta değil barıştadır” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise Kobanê’ye destek eylemlerine saldırıları destekleyen AKP’nin açıkça insanlık suçu işlediğini ifade etti. KESK Şubeler Platformu adına yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi.

ANKARA

Kurtuluş Parkı’nda öğle saatlerinde bir araya gelen KESK bileşenlerinin eylemine siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. Polis, yürüyüşe ve basın açıklamasına izin vermeyerek, eyleme son verilmesi için anons yaptı. Anonsun ardından kitle, eyleme son vererek, saat 15.00’da Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapma kararı aldı. Çankaya Belediyesi önündeki açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, gericilik ve yobazlıkta IŞİD’le yarışan AKP iktidarının insanlığın ortak değerlerine yabancı olduğunu belirtti. Üç tarafını IŞID çetelerinin sardığı Kobanê’nin dördüncü tarafını da AKP’nin kuşattığını ifade eden Özgen, “İşte bunun için namlular, tankıyla topuyla adım adım ilerleyen IŞİD’e değil, en küçük yardımın bile ulaşması engellenen Kobanê’ye çevrilmiştir” dedi.

AKP’nin OHAL ve sıkıyönetim uygulamalarıyla, yarattığı provokasyonlarla barış ve diyalog sürecinin altına dinamit koymaktan geri durmadığını ifade eden Özgen, “İşte bu nedenle, kalıcı bir barış ve kardeşlik için bugüne kadar misliyle adım atan,  Kobane’de yaşanan vahşete karşı demokratik tepkilerini ortaya koyanlar “misliyle karşılığını almakla” tehdit ediliyor. Şu ana kadar 24 yurttaşın yaşamına, yüzlercesinin -yaralanmasına neden olan devlet şiddeti daha da körükleniyor. Kuruluşundan bugüne savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, faşizme karşı demokrasiyi, baskılara karşı özgürlüğü, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini şiar edinen kamu emekçilerinin örgütü KESK’in tutuğu saf da gayet nettir. KESK olarak safımız savaşa karşı barışın safıdır” diye kaydetti.

KESK olarak yaratılmak istenen korku imparatorluğuna teslim olmayacaklarını dile getiren Özgen, emeğin, eşitliğin, adaletin ve barışın safında olmaya devam edeceklerini söyledi.

İZMİR

SES Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi İşyeri Temsilciği, EÜ Poliklinikler girişinden Bornova’da çıkan olaylarda ağır yaralan Ekrem Kaçaroğlu’nun bulunduğu Anestezi Bölümü’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Çok sayıda sağlık emekçisinin katıldığı eyleme Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube üyeleri de destek verdi. “AKP besliyor IŞİD katlediyor”, “Kobanê halkı yalnız değildir”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atılan eylemde konuşan SES İşyeri Temsilcisi Selçuk Yetik, emekçilerin, demokrasi güçlerinin ve halkların Kobanê’de yaşananlara “dur” demek için alanlara çıktığını ifade ederek, son 3 günde 23 insanın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Kobanê için yapılan eylemlerde yaralanan ve hastanede tedavi altında olan Ekrem Kacaroğlu’nun babası da eyleme destek verdi. Baba Kacaroğlu, “Bizde sizin gibi silahsız, sopasız eylem yapmak istedik. Ama devlet bize kurşun yağdırdı. Bir oğlumu ağır yaraladı. 5 Oğlum var, her oğlum da bu halka, bu sese kurban olsun” dedi.

SES Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi İşyeri Temsilciliği de hastane bahçesinde yaptığı basın açıklamasının ardından 15 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

ADANA

KESK Şubeler Platformu, İnönü Parkı’nda toplanarak Atatürk Parkı’na yürüdü. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz, yaptığı açıklamada, “Uluslararası emperyalist güçlerin Ortadoğu’ya ilişkin planlarının maşası olarak devreye soktukları IŞİD başta Irak ve Suriye olmak üzere girdiği topraklara ölüm saçmaya devam ediyor. Bugün IŞİD denilen çete Kürt, Türkmen, Êzidî, Arap, Alevi, binlerce insanı katlediyor, yaşam alanlarından koparıyor, insana yakışır bir yaşam hakkını ellerinden alıyor” dedi.

DİYARBAKIR

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu’nun eylemine DİSK, TMMOB ve Diyarbakır Tabipler Odası da destek verdi. Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen kitle, Şeyh Said Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Meydanda açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muhsin Uyanık, Kobanê’nin günlerdir ateş altında olduğunu, IŞİD’in soykırıma hazırlandığını ifade ederek, Kobanê’de halkların ve insanlığın yaşam ve onur mücadelesine dikkat çekti. Halkların eşitlik, özgürlük temelli barış içinde yaşama taleplerinin AKP hükümeti tarafından polis ve silahlı çetelerin saldırısıyla bastırılmaya çalışıldığını belirten Uyanık, Kürdistan’daki OHAL uygulamalarına dikkat çekti: “Yıllar sonra askeri sokağa taşıyan, sokağa çıkma yasağını ilan eden AKP’nin tekçi, otoriter, faşizan politikalarının bir ürünüdür. IŞİD, AKP faşizminin kendisidir. ‘Şiddet misliyle karşılık bulacaktır’ sözünün kim adına ve hangi yetkiye dayanarak söylendiğinin açıklanmasını bekliyoruz. Kürt halkına yapılmak istenen B ve C planlarının bir parçası mı?”

VAN

KESK Şubeler Platformu, Feqiye Teyran Parkı’nda açıklama yaptı. “Biji berxwedana Kobanê” sloganının atıldığı eylemde konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Latif Tül, Kobanê’de yaşanan vahşete karşı tepkisini ifade edenleri hedef alan saldırıların artarak sürdüğünü vurgulayarak, halka yönelik saldırılarda IŞİD’ın dış tehdit olmaktan çıkıp AKP eliyle iç tehdit haline dönüştüğünü söyledi. Tül, emekçiler olarak Kobanê direnişine destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Açıklamanın ardından 10 dakika oturma eylemi yapıldı.

BİNGÖL

KESK bileşenleri, Eğitim Sen şube binasında bir araya geldi. KESK’liler basın açıklaması yapmak için Dörtyol’da bulunan Saat Kulesi’ne kadar sloganlarla AKP’yi ve IŞİD’i lanetleyerek yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından açıklama yapan KESK’liler, daha sonra dağıldı.

IĞDIR

KESK’liler, Belediye Meydanı’nda bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi anıtı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen Şube Başkanı Gökmen Gürcan, polis, faşist güçler, Hizbullah ve IŞİD yandaşlarının Türkiye’nin dört bir yanında Kobanê direnişine sahip çıkan halka silahlarla saldırdığına dikkat çekerek, “Ülke genelinde çıkan çatışmalarda 20’nin üzerinde insan yaşamını yitirdi. Sonuna kadar Kobanê direnişine sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

MUŞ

KESK Şubeler Platformu Cumhuriyet Caddesi’nden belediye önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme DBP, HDP ve STK temsilcileri destek verdi. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Demiraydın, yaptığı açıklamada, “Kobanê’de ölüm kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalmayacağız. İnsanlığa ses veriyoruz! Savaşı durduralım şiarıyla grevdeyiz. Yeni Roboskîlerin, Sivasların, Şengal’lerin yaşanmaması için hemen savaş tezkeresi kaldırılmalı ve Kobanê’de ilerici insanlığa hizmet edenlere hemen destek verilmeli” diye konuştu. Açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yapıldı.

BURSA

Bursa’da eğitim emekçileri Kobanê için başlatılan greve destek için alanlardaydı. Setbaşı’nda bir araya gelen emekçiler, “IŞİD’e karşı Kobane’de insanlık direniyor” pankartını açarak Heykel’e kadar yürüdü. ESP’nin de destek verdiği eylem, yapılan açıklamanın ardandan sona erdi.

HOPA

Eğitim Sen üyeleri Hopa’da da Kobanê için sokağa çıktı. “İnsanlar ölmesin diye alanlardayız” diyen Eğitim Sen üyeleri, “Bir savaşta sadece insanlar ölmez. İnsanlıkta ölür” ve “İnsanlığın geleceği için direnenler yalnız değildir” dövizleri taşıdı. Yapılan açıklamada, şunlar belirtildi: “Ağır bir saldırı altında olan Kobanê’yi savunmak sadece ortaçağ karanlığını temsil eden IŞİD barbarlığına karşı olmayı değil, aynı zamanda emperyalist güçlerin savaş ve işgal planlarına karşı halkların kardeşliğini ve demokratik geleceğini savunmak anlamına gelmektir.”

DİDİM

Eğitim Sen üyelerinin, “Direnen Ortadoğu halkları yalnız değildir” ve “Karanlığa teslim olmayacağız. Grevdeyiz” pankartlarını açtığı eylemde konuşan Turgay Elçi, “Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür. Sessizlik saf tutmaktır, bizim safımız insanlıktır, bizim safımız barıştır, özgürlüktür, adalettir” diyerek, emekçileri ve tüm yurttaşları özgür, demokratik ve barış içinde bir gelecek için mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

Benzer Yazılar