KÜRTLER, IŞİD KARŞISINDA DİRENİYOR (HAMMURABİ İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ RAPORU)

Hammurabi İnsan Hakları Örgütü * (The Hammurabi Human Rights Organization) HHRO, Kuzey Irak’taki durumla ilgili 30 Haziran 2014 tarihli son raporunu yayınladı.

 

Musul

IŞİD, Musul’da Dr Duraid Hikmat Tobia’nın evini ele geçirdi. Dr Tobia, Hammurabi İnsan Hakları Örgütü’nün bir üyesi  ve Azınlık İşleri ve Uluslararası Kuruluşlar ile Ninova Valiliğinde Genel Koordinasyon Danışmanı.  Dr Tobia evinin militanlarca ele geçirildiğini militanlarla yaptığı bir telefon görüşmesinden öğrendiğini söyledi.

IŞİD, şehirden kaçan Hıristiyanlara ait evleri tek tek ele geçirirken, şehirde bulunan Keldani Patrikhanesi’nin de kontolünü aldı.

Musul işgali, Dohuk ve Ninova Ovası’nı kapsayarak Arbel’e doğru ilerliyor.

 

Ninova Ovası

Gerginlik, istikrarsızlık ve Süryaniler, Şebek ve Türkmenlerin yerlerinden ayrılmalarıyla birlikte IŞİD ve Kürt güçleri arasında Baghdede (Hamdaniye İlçesi) alanlarında çatışmalar devam ediyor.

Kürt güçleri,  Baghdede batı tarafında kendi konumlarını güçlendiriyorlar.

 

Utoor ve Miskintah adlı iki rahibe, iki kız ve üç gün önce bir çocuğun kaçırılmasından sonra, Musul’da neredeyse tüm kilise ve manastırlar  boş, dini personel buraları terketmiş durumda.

Elektrik kesintileri sürüyor. Ninova Ovası’na gerekli miktarın sadece% 3’ü olan 15 megavat elektirk ulaşıyor.

IŞİD, Telkepe, Batnaya ve diğer köylere su gitmesini de engelliyor, bu köyler tamamen susz durumda. Ayrıca belediye çalışanlarına da ateş açılıyor ve kasaba ve köylerde çöplerin toplanması engelleniyor.

Musul’da AlShurta Mahallesi’nde bulunan Keldani Piskoposluğuna ait bir ev de IŞİD militanlarınca işgal edilmiş durumda.

 

Sağlık çalışanlarına ateş açan IŞİD militanları sağlık hizmetlerini de engelliyor. Bölgede sadece birkaç Hristiyan doktor ve hastabakıcı var.

Su ve elektrik sıkıntısı Baghdede bölgesinde de sürüyor.  Baghdede sakinleri su sağlamak için sondaj kuyuları açıyorlar.

 

* Hammurabi İnsan Hakları Örgütü (HHRO), Bağdat, Irak merkezli bir STK, özellikle Süryani, Türkmen, Yezidiler ve Şebek gibi azınlıkların Irak’taki insan hakları durumunu izler. 2005 yılında kurulan, HHRO Irak’ta insani yardım uygulamasına ek olarak, insan hakları gözlem ve dokümantasyon için çalışıyor.

HHRO  çeşitli konularda çeşitli Iraklı ve uluslararası kuruluşlar ile çalışıyor.

Benzer Yazılar