LİCE’YE 37 YIL SONRA GELEN ‘PARDON’ EMSAL OLACAK

 

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 37 yıl önce meydana gelen depremde hayatlarını kaybeden ve devletin konut sözü verdiği 82 kişi, vaatlerin yerine getirilmediği için açtıkları davayı kazandılar. Dava, binlerce depremzede için emsal teşkil edecek nitelikte.

Lice ilçesinde 6 Eylül 1975 günü meydana gelen depremin ardından konut haklarından mahrum bırakılan 82 depremzede, Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazandı.

Diyarbakır İdare Mahkemesi, bazı depremzedelere mağdur edildikleri yıllar için kira parası ödenmesine karar verirken, diğer depremzedeler için konut bedeli ödemediği için depremzedeler tarafından dava Danıştay’a gönderilmişti.

Danıştay 10. Dairesi, Liceli depremzedeleri haklı görerek, 37 yıl sonra kendilerine konut verilmesine karar verdi.

Alınan bu karar aynı zamanda Lice depreminde mağdur olan binlerce depremzede için emsal teşkil ediyor. Bunun için Liceli depremzedelerin yapması gerekenler ise depremden sonra İl Afet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tespitlerden sonra hak sahibi olup olmadıkları ve borçnamelerinin yapılıp yapılmadığına bakmaları.

LİCE’DE 2 BİN 385 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Lice’de meydana gelen depremde 2 bin 385 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce insan yaralanmış ve binlerce konut da yıkılarak, yerle bir olmuştu. Kışın yaklaşması telaşıyla Lice’lilere deprem konutları geç yapılınca, halk konutların bir an önce yapılması için 23 Kasım 1975 yılında Lice’den Diyarbakır şehir merkezine kadar yürüyüş düzenlemişlerdi.

Depremin hemen ardından Lice’ye gelen dönemin Başbakanı Süleyman Demirel kış mevsiminin ardından en kısa süre içinde Liceli depremzedelere kalıcı konutların yapılacağı ve herkesin konut ihtiyaçlarının giderileceği sözünü vermişti. Ancak bu ‘sözün’ ardından 37 yıl geçmesine rağmen Licelilere kalıcı konutlar yapılmadı ve yeterli sayıda deprem konutu yapılmadığı gibi çürüyen prefabrike konutlarda yaşamaya mahkum edildiler.

(ANF)

Kaynak: http://www.diyarbakirhaber.gen.tr/haber-4501-37-yil-sonra-gelen-pardon-emsal-olacak.html

Benzer Yazılar