LİVERALILAR ANABASİS YOLUNU SEZONA AÇTI (TRABZON-MAÇKA)

26.04.2015 tarihinde yaşlı genç demeden eline orağı alan köylüler Anabasis yolunda temizleme çalışması yaptı. Etkinlik Yazlık Mahallesi Muhtarı Erol SARITAŞ ve azaları önderliğinde , Maçka Belediye Encümeni ve SS.Yazlık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Bşk Hakkı GÜNAYDIN, Maçka Turizm İktisadi Kalkınma ve Sosyal Atılım Derneği, Yazlık Köyü Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği, Sümela Maçka Havacılık ve Doğa Aktiviteleri Derneği, Trabzon Maçka Yazlık Köyü Derneği, Çamlıca Cami Yaptırma Derneği Bşk ve üyeleri, Kanaat önderleri, Livera Folklor Ekibi oyuncuları, ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. 11174726_832787223436962_3486099146932391176_o

Doğa yürüyüşünün tadını çıkararak yol güzergahında birikmiş taş ve ağaç kalıntılarını temizlediler. Yaşlılar ve gençlerin aynı amaç için yaptıkları yürüyüş, keyifli sohbetler eşliğinde şakalaşmalar ve duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. 75 yaşının üstünde etkinliğe katılan Yılmaz DİZDAROĞLU, Şükür KURT, İbrahim UZUNLAR ve İzzet SARITAŞ 60 yıl öncesine giderek çocukluk ve gençlik yıllarında bu yollardaki anılarını gençlere anlattılar. Etkinliğin sonunda Merkez Camii önünde toplanan köylüler kavurma pilav yiyerek günün keyfini çıkardılar. Yazlık Mahallesi sakinlerinden Jeoloji Mühendisi ve köy temsilcisi Süleyman ÇİL gelişmekte olan Doğu Karadeniz Turizminde Yazlık Mahallesinin çok önemli bir konumda bulunduğunu, tarihi Anabasis Yolu’nun kendi Mahallelerinden geçmesinin çok büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Ayrıca Maçka Kaymakamlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının gerçekleştirdiği “ Meryemana Vadisinin Doğusunda Alternatif Turizm Olanaklarının 11187768_832787083436976_8249744981472433978_oAraştırılarak Potansiyel Alan Kullanım Haritasının Elde Edilmesi Projesi” ‘nde altlıkları oluşturulan Yazlık Köyü’nün turistik köy işletmesi olarak planlanması ve Yazlık Mahallesi sınırları içerisinde yapılmasının uygunluğu öngörülen ev pansiyonculuğu ve diğer alternatif turizm alanlarında Yazlık Mahallesindeki vatandaşların yatırım yapmak için heyecanlandıklarını söyledi. Ayrıca Yazlık Mahallesindeki diğer turizm değerleri olan 3 adet kale, çok sayıda tarihi eski ahşap evler, köy içerisinde kendine has patika yollar, kütüphane, anıt ağaçlar gibi bir çok turistik değerin yanında Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezit, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi 4 padişahın ortak anılarının olduğu bir köy olduğuna dikkat çekti.

Anabasis Yolunun Hikayesi
M.Ö 400 yılında Pers kralının ölümü üzerine iktidara sahip olmak isteyen iki prensin savaşını konu alan bu olay Xenophon’un Anabasisi veya On Binlerin Dönüşü diye Türkçe’ye de çevrilmiştir. Pers prensi Kyros, ağabeyi kral Artakserkses’e karşı paralı askerleri de içine alan bir orduyla Lidya’nın Sardes kentinden yola çıkar. Ksenophon, bu sefere bir “savaş muhabiri” olarak katılmaktadır. Fırat üzerinde Kunaksa’da yapılan savaşta Kyros ve generalleri öldürülünce, yurtlarından 2400 km. uzakta, sarp ve düşman bir ülkede kalan gönüllüler; Ermenistan üzerinden Karadeniz’e ulaşmak için çok zahmetli ve oldukça ümitsiz bir yolculuk içerisindedirler. 11025691_832787233436961_2145028232225820698_oBaşkomutansız kalan askerleri kurtuluşa kavuşturan, kaderin itişiyle “savaş muhabirliği”nden ordu komutanlığına geçen Ksenophon olacaktır. Geçtikleri yollarda rastladıkları çeşitli halklarla savaşarak açlık, yorgunluk ve perişanlık içerisinde tahmini bir yön takip ederek denize ulaşmak gayretindedirler. Askerler yaşamdan ümitlerini kesmiştir . Derken “Gylnasi” adında bir şehre gelirler. (Bu şehrin Bayburt olduğu tahmin edilmektedir.) Şehir idarecisi onları dostane karşılar ve nereye gitmek istediklerini sorar. Komutan Xenophon, denize ulaşmak istediklerini söyler. Yolları iyi bilen bir kılavuz askerlere eşlik eder ve onları 5 gün içerisinde denizi görecek bir mevkiye götürür. İşte deniz der ve bir çok hediyeler alarak geri döner. Askerler sevinç göz yaşları içerisinde hıçkıra hıçkıra ağlayarak Thalassa! Thalassa! ( Deniz! Deniz! ) diye naralar atarlar. Kurtuluş anıtı mahiyetinde her asker bir taş getirip burada bir taş yığını yaparlar ve Livera Köyünün İsgobel Yaylası olan bu tepeye “Thecees Tepesi’ adını verirler. Yollarına Kofrakol Yaylası –Kusal Yaylası – Rışk Yaylası- Raşi Mezrası –Düzler Mezrası- Livera Köyü-Maçka istikameti ile devam edip, Örnekalan Mahallesi –Armağan Mahallesi – Boztepe devamla denize ulaşırlar. Tarihte Trabzon adı ilk defa Anabasis adlı bu eserde ortaya çıkar. Trabzon’da 30 gün kalırlar. Gemilerin yettiği kadar hastalar, yaşlılar deniz yolculuğu, geri kalanlar sahilleri takip ederek bugünkü Yunanistan’a varırlar. Xenophon 30 yıl sonra anılarını yazar ve gelecek nesillere bırakır.

Benzer Yazılar