MHP’NİN ELİNDEKİ 3000 KİŞİLİK ŞEREF LİSTESİ

HDP: MHP’nin elindeki liste AKP’yle birlikte hazırlanmış
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, partisine yönelik çeşitli iddialar ve eleştiriler üzerine bir açıklama yayımladı.

MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan’ın HDP seçmenlerine yönelik elinde olduğunu iddia ettiği liste hakkında Baluken, “MHP’nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP’ye teslim edilen bir listedir.

Amaç HDP’ye oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir.

Bu listenin hazırlanmasına devletin hangi istihbarat kurumları yardımcı olmuştur? Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır” dedi.

Baluken, “Özkan’ın parti seçmenlerimiz ile ilgili olarak çantasında 3.000 kişilik bir liste olduğunu ve bu listedeki isimleri tek tek okuyabileceğini ifade etmesi MHP’nin seviyesiz bir politik duruşunun ötesinde karanlık çevrelerle bir iş birliği içinde olduğunun itirafı niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

 “Elindeki liste AKP ile hazırlandığı açık”

Baluken, yazılı olarak yaptığı açıklamasında “Bugün çantasında 3.000 kişilik listelerle dolaşanlar ile dün Sivas’ta, Elazığ’da, Maraş’ta, Çorum’da katliamlar yapanların aynı gelenekten gelmeleri tesadüf değildir. Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP’nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP’nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, HDP seçmenini ortak düşman olarak görmektedir” açıklamasında bulundu.

“Daha tehlikeli olaylar olmadan yargı duruma el koymalı”

Bir televizyon kanalında yayınlanan programda ‘Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı’nda HDP’ye 8 bin 178 oy çıktı’ sözleriyle HDP’ye oy veren belli kesimlerin açıkça hedef gösterildiğini savunan Baluken, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Programda Nişantaşı, Bebek, Taksim, İzmir Karşıyaka, Ankara Çankaya seçmenleri özel olarak hedef alınmış ve Nişantaşı için ‘Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı’nda HDP’ye 8 bin 178 oy çıktı’ denilerek ırkçı dalga o süreçte başlatılmıştı. MHP’nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP’ye teslim edilen bir listedir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur.

Amaç HDP’ye oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir. Çok daha tehlikeli olaylar yaşanmasının önüne geçilmesi için yargının bu duruma derhal el koyması gerekiyor. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir. Bu listenin hazırlanmasına devletin hangi istihbarat kurumları yardımcı olmuştur? Bu da açığa çıkartılmalıdır. Bu listeyle ne amaçlanıyor? Ne yapılmak isteniyor? Hedef nedir? Bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır.

Bilinmelidir ki bu tür kirli oyunları planlayanlar ve bu oyunun içinde olanlar asla amaçlarına ulaşamayacak, Türkiye’de partimiz çatısı altında her geçen gün daha da büyüyen demokratik muhalefetin güçlenmesini engelleyemeyeceklerdir”

Benzer Yazılar