MÜFİD YÜKSEL’İN SALDIRILARINA EMRAH CİLASUN’DAN CEVAP

Emrah Cilasun

Yeni Şafak yazarı Müfid Yüksel, son kitabımın (Yeni Paradigmanın Eşiğinde, ‘Bediüzzaman’ Efsanesi ve Said Nursî Gerçeği, -Yabancı Arşiv Belgeleriyle-, Patika Kitap, İstanbul, Mayıs 2015) “tezvirât dolu”, “ilmilikten ve akademik formattan tümü ile uzak ve ısmarlama” olduğunu,  “belgeleri kullanma yöntemini bile” bilmediğimi,  Nursî hakkındaki iddialarımın “sağlıklı temeli”nin  bulunmadığını ve bu çalışmanın “PKK’lılar tarafından” desteklendiğini  twitterdan duyurmuş.

Anlaşılan Yüksel beni, Ahmet Akgündüz vari iddiasını hala ispatlamamış olan sözde akademisyenlerle karıştırmış. Doğrusu ODTÜ mezunu bir sosyologtan ben,  münakaşanın dışında, kenarında değil bilakis göbeğinde durup, tez sunmasını ve daha “müfit” bir açıklama yapmasını beklerdim. Ya da bugüne kadar kendisi de dahil bir dizi Nurcu “akademisyen”in neden zahmet edip de yabancı arşivlerde Said Nursî hakkında araştırma yapmadıklarını izah etmesini beklerdim. Hatta, bu araştırmayı bir komünistin yapmış olmasından ötürü Nurcu camiaya özeleştiri vermesini arzu ederdim.

Lakin hakaretten başka hiçbir şey yapmayan “akademisyen”in,  kendisini  sosyal medyada takip edenlere pek tabii ki onların ruhi dünyalarını okşamaktan başka verebileceği bir şey yoktur. Eh, “günah” benden gitti. Yüksel’in çalışmam hakkındaki içi boş hakaretlerine, Marx’ı anlayamayacağı için ancak Ömer Hayyam’ın şu veciz sözleriyle yanıt verilebilir:
“Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme, eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana kötü demelerinde.”

15 Temmuz 2015

Benzer Yazılar