NASUH ABİ ARTIK YOK!..

’’Tam o aşamada bütün Mamak’ta insanca yaşam koşullarının kabul edilmesi amacıyla 10 günlük bir açlık grevi başlatıldı. Biz zaten yaptırımlara uymuyorduk ama erkek arkadaşlara destek olmak ve uyum için eyleme katıldık. Erkekler tarafında tecritteki bir grup hariç herkes, eylemi ikinci gününden itibaren bıraktı. Kadın koğuşu ise baştan belirlendiği gibi eylemi sonuna kadar sürdürdü. Mamak kadınlarının mücadelesini saygın kılan bu tutrlılıktı. Açlık grevinin altıncı gününde kapıdan “Meral Bekar hazırlan,” diye anons yaptılar. Beş dakikada hazırlandım ve beni alıp götürdüler. Arka kapıdan çıkardılar kapının önünde bir cipe bindirdiler. Cipin içinde bir adam, belinde bir sakatlık olduğu belli. Sonradan bu kişinin Nasuh Mitap olduğunu öğrendim. O da ben de nereye götürüldüğümüzü bilmiyoruz. Mahkemeye gidiş gelişler sırasında tanıdığım bir asker vardı. Ona sordu. “Seni C bloka götürüyorlar,” dedi. “Arkadaşı?” diye sordum. “Onu söyleyemem,” dedi. C bloka gittiğimizde etrafı tel örgülerle çevrili bir yerden eğilerek geçmemizi istediler. Ben kolaylıkla getim. Ama Nasuh Mitap çok kötü durumdaydı ve eğilemiyordu. Oradan geçerken acı çektiğini gördüm. Bizi bir hücre aralığı ile koydular. Yolda Nasuh Mitap ile konuşmadık. Ama hücrelere atıldıktan sonra epeyce konuştuk. Erkeklerin açlık grevini bıraktığına inanamıyordu. Bunu benden öğrendi ama yine de inanmadı. Daha sonra açlık grevini bırakması için arkadaşlarının yanına götürdüler. A blokta bir süre görüştü ve geri geldi. Ama yine de açlık grevini bırakmadı. O da bizimle birilkte sonuna kadar sürdürdü. Zaten dört gün kaldık ve koğuşlara döndük. Sonradan öğrendim ki Nasuh Mitap’ın beline kalın sopalarla vurmuşlar.’’ (*)

 

Devrimci Yol’un önder kadrolarından Nasuh Mitap yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrıldı.

Nasuh Mitap’ın da aralarında olduğu Devrimci Gençlik kökenli, üniversitelerde artan faşist saldırılara karşı mücadeleyi sürükleyen “cephe sempatizanı” bir grup, “eski” olarak nitelendirdikleri THKP/C kadrolarından ayrışarak Devrimci Gençlik dergisi üzerinden Devrimci Yol hareketinin tohumlarını attı. Mitap, Devrimci Yol’un bir siyasal harekete dönüşebilme ve anti-faşist mücadeleyi geniş kitlelere yayabilme süreçlerinde önemli bir yerde durdu.

12 Eylül cuntasıyla ile birlikte tutuklanan ve yoğun işkenceli sorguların ardından Devrimci Yol Ana Davası’nda idam istemiyle yargılanan Mitap, 11 yıl hapishanede kaldı. İşkencenin tahribatını uzun süre hisseden ve hastalıklarla mücadele eden Nasuh Mitap, 1 Mayıs 2013’te ağır bir mide ameliyatı geçirdi ve ardından da kanser tedavisine başladı, 3 Kasım 2014 akşamı ise yaşamını yitirdi.

 

(*) Ertuğrul Mavioğlu, Asılmayıp beslenenler: Bir 12 Eylül hesaplaşması , İthaki Yayınları(sayfa 103-104)

Benzer Yazılar