NEFES ALAMIYORUM… I CAN’T BREATHE…

ABD’de, 49 yaşındaki astım hastası Eric Garner’ı gözaltına almak isterken nefessiz bırakarak ölümüne neden olan polis Daniel Pantaleo’nun aklanmasına öfke dinmiyor. Kararı protesto etmek için yapılan gösterilere katılanlar her yere Garner’ın son sözleri ‘I can’t breathe‘ (Nefes alamıyorum) yazıyor.

ABD’de siyah Amerikalı Eric Garner’ın, gözaltı işlemi sırasında boğazını sıkarak ölümüne neden olan polise takipsizlik kararına tepkiler beşinci gününde de sürdü. New York’ta jüri kararının açıklandığı Çarşamba gününden bu yana süren eylemlerde ülke genelinde gözaltına alınanların sayısı 300’ü geçti.

New York’taki gösterilerde Grand Central’de toplanan yüzlerce kişi, tarihi istasyonun yolcu salonunun ortasında Garner’ın öldürülmesini temsilen yere yatarak hareketsiz bekledi. Etraftaki polislerin güvenlik önlemleri ve yolcuların meraklı bakışları arasında ellerindeki “Nefes alamıyorum”, “Adalet yoksa barış da yok”, “Siyahların hayatları da değerli” pankartlarıyla tepki gösterenler, daha sonra Grand Central’den ayrılarak Manhattan caddelerine çıktı.

Bir süre sokaklarda yürüyen göstericilerin ikinci durağı Macy’s alışveriş merkezi oldu. ABD’de tatil ve indirimli alışveriş sezonunun başlamasıyla müşterilerin yoğun olduğu mağazada da bir süre yerde yatan göstericiler Macy’s’in ardından H&M mağazasında da benzer gösterilerini sürdürdü. Beyazların ve Hispaniklerin de aralarında bulunduğu göstericilere müşteriler de destek verirken, mağaza görevlileri ve polis eylemcilere müdahale etmedi.

NEW-YOR-METRO

NEWYORK – METRO

Sokaklarda bir süre, Garner’ın ölmeden önce polisin boğazını sıkarken defalarca söylediği “Nefes alamıyorum” cümlesini ve “Adalet yoksa barış da yok” sloganlarını attılar.

“Polis memuruna takipsizlik kararı verilmişti”

ABD’de siyah zanlıları öldüren beyaz polislerin yargılanmaması yönünde arka arkaya gelen jüri kararları ülkedeki güvenlik uygulamalarında ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığı inancını artırıyor.

New York’un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz’da meydana gelen olayda, 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılmıştı. Bir grup polis memurunun yardımıyla Daniel Pantaleo adlı polis tarafından boğazı sıkılarak yere yatırılan Garner hayatını kaybetmişti.

Amatör video kaydındaki görüntülerde, astım hastası olan Garner’ın, boğazını sıkarak kelepçe takıp gözaltına almaya çalışan polislere ölümünden hemen önce defalarca “Nefes alamıyorum” dediği görülmüştü. Yapılan otopside Garner’ın nefes alamadığı için hayatını kaybettiği belirlenmişti.

İki hafta önce de Ferguson’da Ağustos ayında silahsız siyah genci silahla öldüren polise jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti.

 

DERRICK ROSE BAŞLATTI
NBA takımı Chicago Bulls’ta oyuncusu Derrick Rose, Golden State Warriors’a karşı cumartesi günkü maç öncesinde, Eric Garner’ın öldürüldüğü olayı soruşturan New York’taki jüri kararına karşı tepkisini dile getirmek amacıyla üzerinde Garner’in boğulduğu sırada söylediği “I Can’t Breathe” (Nefes alamıyorum) yazan tişört giyerek protestoda bulundu.

Cavailers’le New York’taki Barclay Center’daki oyun öncesinde, Nets oyuncuları Kevin Garnett, Deron Williams, Jarrett Jack ve Alan Anderson da LeBron James gibi “Nefes alamıyorum” yazılı tişört giyerek eyleme katılan NBA oyuncuları arasında yer aldı.

Rose’un kararıyla ilgili görüş bildiren NBA yıldızı LeBron James de “Bu muhteşemdi, ben de bunu yapabilirim” açıklamasının ardından Cleveland Cavaliers’ın Brooklyn Nets’le yaptığı maçta üzerinde “Nefes alamıyorum” yazan tişört giyerek, ülke genelindeki protestoların sahalara taşınmasına destek verdi.

ABD’de polis şiddetine karşı sahalarda gösterilen bir başka eylem de St. Louis Rams ile Oakland Raiders maçının başında St. Louis Rams oyuncuları Ferguson’daki siyahi Amerikalı genç Michael Brown’un öldüren polis memuru Darren Wilson hakkındaki katipsizlik kararını protesto amacıyla ellerini hava kaldırarak “Don’t shoot” (Ateş etme) demişlerdi.

Benzer Yazılar