NEWROZ PİROZ BE! ŞEHİR ŞEHİR 2017 NEWROZ KUTLAMALARI

Devrimci Karadeniz 21/03/2017 NEWROZ PİROZ BE! ŞEHİR ŞEHİR 2017 NEWROZ KUTLAMALARI için yorumlar kapalı
NEWROZ PİROZ BE! ŞEHİR ŞEHİR 2017 NEWROZ KUTLAMALARI

Newroz kutlamaları İstanbul, Diyarbakır, Antep, Mersin, Cizre, Mardin Kızıltepe, Adıyaman, Hakkari Yüksekova, Ağrı ve Muş’ta yapılıyor. Bu yıl kutlama “Mutlaka Kazanacağız ” sloganı ile yapılıyor.

İstanbul, Diyarbakır, Antep ve Adıyaman’da uzun sürmeyen engellemeler ve Diyarbakır’da polisin elinde bıçak olduğu gerekçesiyle bir kişiyi öldürmesi dışında kutlamalar coşkuyla devam ediyor.

Dihaber, Kızıltepe’de “Na” ve “Hayır” yazan bayraklara polisler, “Kesin karar var bugün alanda ‘Hayır’ yazılı tek flama olmayacak” gerekçesiyle el koyduğu bilgisini geçti. Polisler alana girerek kırmızı, sarı, yeşil şalları toplaması da tepki çekti.

İstanbul

İstanbul Newroz kutlamaları Kartal Meydanı’nda yapılıyor. Kutlamaların yapılacağı alana gelen halk polis engellemesiyle karşılaştı. Altı kişi gözaltına alındı.

Mersin’de valiliğin kutlamalara son ana kadar izin vermedi. Yasağın kalkmasıyla Mersinliler Newroz alanına girdi. Antep ve Adıyaman’da da polisin engellemeye yönelik uygulamaları uzun sürmedi.

Diyarbakır

Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’ndaki kutlamalara 200 bine yakın kişinin katıldığı bildiriliyor. Alanda geniş güvenlik önlemleri alındı, beş ayrı noktada arama noktası oluşturuldu.

Mersin

Mersin’de Tırmıl Newroz alanında kutlamalara dün akşam izin verildi. Newroz alanına çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Alana girişte 10 ayrı kontrol noktası kuruldu.

Cizre

Şırnak’ın Cizre ilçesinde halk Newroz’un kutlanacağı alan polis kuvvetleriyle çevrili. Newroz’un Konak mahallesindeki alanda kutlanıyor. İlçede okullarda öğrencilerin kutlama için okullara gitmediği bilgileri geçiliyor. Alana girişte polis araması uzatılarak yapılıyor, “Newroz piroz be 2017” yazılı büyük pankart asıldığı alan HDP ve DBP bayrakları ile süslendi. Alanda toplanan halk söyledikleri şarkılar eşliğinde halaya dururken, kitle her geçen dakika artıyor.

Mardin Kızıltepe

Newroz Alanı bariyerler ve zırhlı araçlar ile çevrili. HDP bayraklarıyla süslenen alanda, “Newroz pîroz be” yazılamaları yer alırken, tutuklu bulunan HDP’li milletvekillerinin fotoğrafları ve “Hûn nikarın vîna me teslim bigirin – İrademizi teslim alamazsınız” yazılı pankartlar asıldı.

Program kapsamında, HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Ali Atalan, Erol Dora, TJA yöneticisi Fatma Kurtalan, HDP, DBP yöneticilerinin birer konuşma yapması bekleniyor.

Antep

Antep’in merkez Şehit Kamil ilçesi Tur Otobüsleri Alanı’nda saat 11.00’de başladı. Alanı çeviren polis üst araması yapıyor. “Newroz Piroz Be” pankartının asıldığı alana girmek isteyen yurttaşları arama gerekçesi ile engelleyen polis, yöresel kıyafet giyen kadınların üzerinde bulunan sarı, kırmızı ve yeşil flama ve takıların çıkarılmasını istiyor.

Adıyaman

Adıyaman’da kutlamalar 1’inci Çevreyolu Gürbüzcan Cami Kavşağı Newroz alanında yapılıyor. Newroz kutlaması için alana gelen halk, polis kontrol noktalarından geçerek alana alınıyor. Polis güvenlik araması yapma bahanesiyle alana Asılan “Mutlaka Kazanacağız”, “Newroz Pirozbe”, “An azadi an azadi” pankartlarının asılmasına izin vermedi. Polisler, Türkiye genelinde Newroz alanlarında “Mutlaka kazanacağız” pankartlarının mahkeme kararı ile yasaklandığını öne sürerek platforma asılan üstte “Newroz pirozpe” altta da “Mutlaka kazanacağız” sloganı olan pankartta ki “Mutlaka kazanacağız” sloganı bölümünü keserek el koydu.

Hakkari

Belediye Otogarı’nda yapılan kutlamalarda klamlar eşliğinde halay çekti. Mitinge, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca ve HDP Van Milletvekili Lezgin Botan katılıyor.

Yüksekova

“Sokağa çıkma yasağı” nedeniyle 2016 Newroz’unun kutlanamadığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, sabahın erken saatlerinde tüm engelleme girişimlerine rağmen mahalle ve köylerinden binlerce kişi, kutlamanın yapılacağı Yenistadyum alanına ulaştı.

Ağrı

Kutlamalar Belediye Açık Otoparkı’nda yapılıyor. Halk HDP ve DBP ilçe örgütlerinin önünden ücretsiz kalkan otobüslerle alana geldi. HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir, Berdan Öztürk, HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ve yerine kayyum atanan Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık’ın katıldığı kutlama tertip komitesinin konuşması ile başladı.

Muş

Kutlama İstasyon Meydanı’nda yapılıyor. Valilik dün “Mutlaka Kazanacağız” pankartını yasaklama kararı almıştı. Pankart alana alınmadı. HDP ile “Hayır” flamalarının alana girmesine izin verildi.

KAYNAK

Yoruma Kapalı.