NUBAR TERZİYAN SOKAĞI’NA ONAY ÇIKMADI

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Nubar Terziyan’ın ailesi yaşadığı sokağa ismini vermek istedi. Büyükdere sakinleri imza topladı, Sarıyer Belediyesi kabul etti. Ancak Terziyan’ın oğlu Yetvart Berç Alyanakziya, talebin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne takıldığını belirtiyor…

Vercihan Ziflioğlu / Al jazeera

Yeşilçam’ın ‘Tonton’ lakaplı usta oyuncusunun yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu Sevimli Sokak’ın isminin ‘Nubar Terziyan Sokağı’ olarak değiştirilmesi için yüzlerce imza toplandı. Sarıyer Belediyesi de onay verdi. Terziyan’ın oğlu Yetvart Berç Alyanakziya’nın iddiasına göre İstabul Büyükşehir Belediyesi bu değişikliğe onay vermiyor.

İBB’nin gerekçesi

Sokaklara isim verilmesi ve isim değişikliği taleplerine bakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü Bölümü’nden Yasemin İnce isim değişikliğinin prosedüre tabi olduğunu söyledi. İnce, Alyanakziya’nın söz ettiği başvuru dosyası hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Tabelalarda isim değişikliği talebi geldiğinde inceleme yaptıklarını ve ardından karar aldıklarını belirten İnce, “Var olan bir sokak veya cadde ismini değiştirmek adres karmaşasına neden oluyor, faturalar başka adrese gidebiliyor. Bu yüzden mükerrer bir sokak ismi değilse tekrar değiştirilmiyor.” dedi.

Yasemin İnce, “Gayrimüslümlerin isimlerinin cadde veya sokaklara verilmemesi doğrultusunda bir uygulama var mı’ sorusuna, yasal olarak herhangi bir engel bulunmadığı cevabını verdi.

Alyanakziya, babasının hatırasını yaşatmaya kararlı. Bunun için Büyükdere’deki Surp Hripsimyanzs Kilisesi’nin sahile bakan kısmında bulunan alan temizlenerek küçük bir sokağa dönüştürüldü. 18 Mayıs’ta düzenlenecek bir organizasyonla sanatçının isminin yer aldığı bir tabela sembolik olarak sokağa takılacak. Alyanakziya, Yeşilçam’ın emektar oyuncularının hepsini destek vermeleri için beklediğini söyledi.

Terziyan kimliğini gizlemedi

Aile babası rollerinde Yeşilçam’ın unutulmaz filmleriyle Türk sineması tarihine adını yazdıran Nubar Terziyan’ın gerçek soyadı Alyanakziya. ‘Terziyan’ soyadını sonradan almış. Yeşilçam’daki pekçok Ermeni oyuncu dönemin şartları, kariyer endişesi ve izleyici tarafından kabul görememe korkusuyla isimlerini Türkçeleştirdi. Bu isimler arasında Kenan Pars, Sami Hazinses gibi ünlü isimler de var. Terziyan’ın gerçek soyadını değiştirmesinin temel gerekçesiyse aynı dönemlerde Yeşilçam’da olan bir oyuncuyla soyadı benzerliği.

“O Yeşilçam’ın babasıydı”

Terziyan’ın oğlu Yetvart Berç Alyanakziya gözleri dolarak “babasına gösterilen vefasızlık” karşısında büyük hüzün hissettiğini söyledi. “Nubar Terziyan sadece benim babam değildi. O Türk sinemasının babasıydı, babalarını unuttular” sözleriyle sitem eden Alyanakziya, Orhan Gencebay’ın haricinde kimsenin arayıp sormadığını söyledi.

Babasının isminin sokağa verilmesine neden karşı çıkıldığını anlamadığını ve büyük kırgınlık hissettiğini söyleyen Alyanakziya şöyle devam etti: 

“Ayhan Işık Sokağı var, Atıf Yılmaz ve daha birçok isme atfedilen sokak var. Peki sormak isterim, neden Nubar Terziyan’ın ismi bir sokağa verilemiyor? Hangi kanuna takılıyor bu karar?”

Evi müzeye dönüştürülemedi

Terziyan’ın oğlu Alyanakziya ile birlikte kendi çocukluğunun geçtiği ve babasının hayata gözlerini yumduğu Sevimli Sokak 23 Numara’daki eve gittik. Apartmanın giriş katında kirada oturduklarını söyleyen Alyanakziya, evi sonradan müzeye dönüştürmek istediğini fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle bunu başaramadığını söyledi.

Halihazırda apartmanın kapısı üzerinde Nubar Terziyan’ın orada yaşadığına dair doğum yılının yer aldığı küçük bir tabela bulunuyor. Peki “Şahsi eşyaları, fotoğrafları şu anda nerede’ sorusuna Alyanakziya şu yanıtı verdi: “Kimilerini hatıra olarak dağıttım. Fotoğraflarıysa Türker İnanoğlu’nun kurduğu müzeye verdim.”

nubaroglu

Alyanakziya: ‘O sadece benim babam değildi, Yeşilçam’ın babasıydı.”

 

Telif hakkı alamıyorlar

Tüm hayatlarının mütevazi şartlar içinde geçtiğini söyleyen Alyanakziya, babası Nubar Terziyan gibi pek çok Yeşilçam starının senetlerle maaşlarını aldıklarını söyledi ve ekledi:

Bugün iki dizide oynayan oyuncular milyonlarca lira kazanıyorlar, oysa o dönemlerde oyuncular parasızdılar ama yaptıkları işi severek gönülden yapıyorlardı.” 

Televizyonlarda babasının oynadığı filmlerin hâlâ gösterildiğini buna karşın kendisine telif ödenmediğini söyleyen Alyanakziya, Kültür Bakanlığı’nın bu işe bir çözüm üretmesi gerektiğini, halihazırda pek çok Yeşilçam oyuncusunun büyük maddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Ayhan Işık’ın ardından tutulan yas

Çocukluğunu setlerde geçirdiğini söyleyen Alyanakziya, Ayhan Işık, Türkan Şoray ve daha pek çok ünlü ismi o günlerde aile dostları olarak tanımış. Ayhan Işık’ın Nubar Terziyan’la son derece özel baba-oğul ilişkisi olduğunu hatırlatan Alyanakziya, Işık’ın ölümünün ardından tatsız bir olay yaşandığını söyledi ve yaşananları şu sözlerle aktardı:

“Ayhan Işık’ın gerçek soyadı Işıyan’dı fakat Ermeni değildi. Babam onun ölümüyle sarsıldı. Taziye için bir gazeteye ilan verdi ve altına ‘Amcan Nubar’ yazdırdı fakat Ermeni olduğu sanılır diye ailesi tarafından hemen açıklama yapıldı ve bizimle akrabalık bağları olmadığı söylendi. Babam hem büyük bir acı hem de derin bir kırgınlık yaşadı. Yaşadığı tek kırgınlık bu değil ki, tüm acılarını içine gömdü ve öyle aramızdan ayrıldı. Bana bırakabildiği tek şey onurlu ve şerefli bir isim, bir de eşsiz hatıralar.”

KAYNAK: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/nubar-terziyan-sokagina-onay-cikmadi

Benzer Yazılar