ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN KATİLLERİNDEN HESAP SORANA KADAR BURADAYIZ

GÜNCELLENİYOR

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması bugün Kayseri’de görülüyor.


Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz’a oğlunun bir büstü hediye edildi.

SAAT 13.00

Tanık Yapıcı, anlatımlarından sonra salonda bulunan sanıkları teşhis etmeye başladı. Yapıcı, polis memuru Mevlüt Saldoğan’ı ve polis memuru Hüseyin Engin’i teşhis etti. Yapıcı, sanık Şaban Gökpınar’ın da sokakta olduğunu söyledi. Gökpınar polis memuru Hüseyin’le birlikte hareket ettiğini ifade etti.

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi olayının en yakın tanıklarından Semih Yapıcı, mahkemede yaptığı çıkışla takdir topladı. Sanık vekilleri tanık Semih’in Ekşi Sözlük’te olaya ilişkin girdiği mesajı sundu. Söz konusu mesaj duruşmada okundu. Avukat Mutlu Karayılan, Semih’in Ekşi Sözlük’te adı geçen arkadaşının adını ve adresini isteyince salon ayaklandı. Sanık avukatlarının sorusu mahkeme heyetince onaylandı. Semih Yapıcı arkadaşının adını söylemeyi reddetti. Yapıcı,“Eylemlerimiz demokratik haktır” diye konuştu.

MAHKEMEDE ALKIŞLANAN SÖZLER

Sanık avukatları, “her elinde cop olanın polis olmayacağını” söyledi. Ali İsmail’in avukatı Ayhan Erdoğan, “Elinde cop ile sokak sokak vatandaş döven kişiye polis denir” diye konuştu. Avukat Erdoğan’ın bu sözlere salondan büyük alkış geldi.

ANNE EMEL KORKMAZ: HER TARAFI MOSMORDU

Duruşmada sanık avukatı, olayı anlatan tanığa Ali İsmail’in düşme şeklini sordu. Bir başka sanık avukatı da “Benim vekilimin vurduğu söylenen yerde morluk yoktu” deyince, Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, “Nasıl yoktu, her tarafı mosmordu. Ağzında diş kalmamıştı” diye çıkıştı. Ali İsmail’in abisi avukat Gürkan Korkmaz, sınıf arkadaşı olan sanık vekiline, “Hastanede bizi ziyaret ettin. Girip görseydin morlukları” dedi.

Duruşmaya verilen arada Ali İsmail’in ailesi ve Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri adliye dışında dava için Kayseri’ye gelenlere seslendi. Kalabalık gruba seslenen Ali İsmail’in abisi Gürkan Korkmaz, “Bizden bir Ali aldılar, binlerce verdiler. Katillerden hesap sorana kadar buradayız” diye konuştu.

SAAT 11.30

Tanık Semih Yapıcı 2 Haziran akşamı yaşadıklarını anlatıyor:

“Biber gazından dolayı fırına girdim. İçeride iki polis vardı. Daha sonra dışarı çıktım. ‘Yapmayın, etmeyin’ seslerini duydum. İki polisin bir göstericiyi götürdüklerini gördüm. Polislerle birlikte Serkan Kavak göstericiyi birlikte dövdü. Daha sonra gösterici yere düştü. Sonrasında ani bir atakla kaçtı.

Sokağa giren ikinci şahsı yine Serkan Kavak darp etti. O gösterici de kaçtı.

Serkan Kavak saklanmıştı, Doğukan Bilir’i gördüm. Hüseyin polis ve gaz maskeli bir polis daha gördüm. Hüseyin ve gaz maskeli polis Doğukan’ı darp ediyordu. Ali İsmail bana doğru koştuğunda fırıncılar tarafından yakalandı, kepenklere doğru hamle yaptı. Kafasına özellikle çok sert darbeler aldı, sesini duyabiliyordu. Daha sonra kendisine gelmeye çalışırken Mevlüt Saldoğan tarafından ikinci kez darp edildi. Kafasına aldığı darbeyle, başını kaldırıma çarptı ve bilincini kaybetti. Bulunduğum yerden yüzünü hafızama kazıdım, gözleri kapalıydı.

Sokakta güvenli anı bekledim evime gitmek için, çevik kuvvet polisin Serkan Kavak’a “Sakin ol başımıza iş açacaksın” dediğini duydum.

SAAT 11.00

Duruşmayı izlemek için Kayseri’ye gelen kitle, adliyenin 200 metre ilerisinde “Cezasızlığa son, katiller hesap verecek” sloganıyla bekleyişlerini sürdürüyor.

dava_m

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz adliyeye girerken gazetecilere, “Acaba sanıkların çocukları babalarına ‘neredesin’ diye sorduklarında ne cevap veriyorlar? Biz ’19 yaşında bir çocuğa kıydık, o yüzden hapiste miyiz’ diyorlar. Bunu çok merak ediyorum, sormaya geldim” açıklamasını yaptı.

Mahkeme heyeti katılma taleplerinin tümünü oy birliğiyle reddetti.

@AvGurkanKorkmaz: Sanık vekilleri itirazlarımız üzerine toplu vekillikten çekiliyor. Her sanığın bir müdafii olacak.

 

SAAT 10.30

Ahmet Atakan’ın kardeşi adresini söylüyor: “Ahmet Atakan Sokağı” Çocuklarımızı öldürüp sokaklara isim yaptırdılar

Ali İsmail’in hastanede başında duran ve otopsisine giren amcasının oğlu Dönmez Korkmaz da davaya katılma talebini sundu

Mersin Barosu ve Ahmet Atakan’ın ağabeyi Zafer Atakan da davaya müdahil olma talebinde bulundu.

Berkin’in babası Sami Elvan da davaya katılma talebinde bulundu:  Ali İsmail gibi benim oğlum da polislerce katledildi, davaya katılmak istiyorum

Ali İsmail’in doğumunu göremediği yeğeni Ali Yusuf da duruşma salonunda

09.30

Ali İsmail Korkmaz davasının ikinci duruşması bugün görülüyor. Yeni Adliye Binası Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleşen duruşmaya çok sayıda kişi dayanışmak için izleyici olarak katıldı.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü saat 07.00’den itibaren duruşma sonlanıncaya kadar, Kocasinan Bulvarı Sümer Üstgeçit Köprüden itibaren, Erkilet Bulvarı, Kaldırım Caddesi ve Barış Manço Caddelerinin kesiştiği ışıklı kavşak arası araç  trafiğine kapadı.

Adliyenin önüne adeta labirent oluşturacak biçimde çok sayıda bariyerler kondu, içeriye arama noktalarından geçerek girilebiliyor.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Yeni Adliye Binası Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleşen duruşmaya Korkmaz ailesi ellerinde Ali İsmail’in fotoğraflarıyla geldi.

Çok sayıda avukatın bulunduğu duruşmaya Berkin Elvan‘ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük‘ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Hüseyin Aygün ve insan hakları savunucuları da dayanışmak için duruşmayı izlemeye geldiler. Polisler duruşma salonunda kenarda ayakta beklerken izleyicilerin bir kısmı da merdivenlere oturdu.

Sanıklar salonda

Saat 10.00’da başlayacak duruşma müdafi olan iki yüzü aşkın avukatın isimlerinin yazdırılmasıyla başlıyor. Saat 09.57’de sanıklar duruşma salonuna getirildi.

Duruşma adliyenin konferans salonunda yapılacak.

Biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis yargılanıyor

Davanın biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanığı var. Davanın sanıklarından tutuklu polis Mevlüt Saldoğan “suç kastıyla kasten insan öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

Diğer tutuklular İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile tutuksuz polisler Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hakkında da “öldürmeye iştirak” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Dava dört parça

20 Kasım’da Eskişehir’de görülmesi açıklanan dava güvenlik gerekçesi ile duruşmaya iki gün kala Kayseri’ye taşındı, ilk duruşma 3 Şubat 2014’te gerçekleşti.

Kayseri’deki mahkeme tanıkların Eskişehir’de, müşteki olan Korkmaz ailesinin ise Antakya’da dinlenmesine karar verdi. Tanık polisin Ankara’ya tayini çıkması nedeniyle burada dinlenmesine karar verilmesiyle dava dörde bölündü. 28 Şubat’ta 14 tanık Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendi.

KAYNAK: http://bianet.org/bianet/insan-haklari/155586-ali-ismail-korkmaz-davasi-bugun

Benzer Yazılar