OGÜN SAMAST’IN BABASI: DEVLET ELİNE SİLAH VERİP HRANT DİNK’İ ÖLDÜRTTÜ

Hrant Dink cinayetinde 1 milyon 659 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilen İçişleri Bakanlığı parayı tetikçi Ogün Samast’ın ailesinden almak için dava açınca, baba Ahmet Samast devletin oğlunun eline silah vererek cinayet işlettiğini söyleyerek davanın reddedilmesini istedi.

HaberTürk’ten Hayati Arıgan’ın haberine göre Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Dink Ailesi’ne ödediği tazminatı katil zanlılarından talep eden İçişleri Bakanlığı’nın açtığı davada suikastın tetikçisi Ogün Samast’ın vasisi baba Ahmet Samast yanıt dilekçesi verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın ‘haksız ve hukuk kurallarına aykırı olarak açtığını’ iddia ettiği davanın reddini isteyen Ahmet Samast suçun işlendiği tarihte oğlu Ogün Samast’ın 16 yaşında olduğunu belirterek, “Davacı idare, nasıl maktulün can güvenliğini koruyamadığı için dava konusu tazminatı ödemek durumunda kalmış ise 16 yaşındaki bir çocuğun da suça sürüklenmemesi için gereken önlemleri almamıştır” dedi.

Devlet oğlumu suça teşvik etti

Devletin asli görevini yerine getirmediğini ifade eden baba Samast, “Hrant Dink’i tanımayan, onun yazılarından habersiz olan 16 yaşındaki çocuğun kışkırtılmasına ve eline silah verilip hedef gösterilmesine, çocuğun suça sürüklenmesine seyirci kalınmıştır. Oğlumun çocuk yaşta bizzat suça teşvik edilmiş olduğu ortada” diye ekledi.

Bakanlık parayı faiziyle geri istiyor

Dink ailesi cinayetin ardından 2008 yılında İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine 1.5 milyon liralık maddi-manevi tazminat davası açmış, dava 2012 yılında sonuçlanmıştı. İçişleri Bakanlığı, bir yıl sonra 18 Temmuz 2013 tarihinde Dink Ailesi’ne faiziyle birlikte 1 milyon 659 bin 765 lira 50 kuruş tazminat ödemişti.

Bakanlık, ödediği parayı Dink’in katil zanlılarından almak için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne rücu davası açmış, ‘Hrant Dink’in katillerinin eylemlerinin devlete karşı işlenmiş haksız fiil görünümünde olduğunu’ ileri sürerek, ödediği tazminatı faiziyle birlikte Yasin Hayal, Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Ogün Samast’tan talep etmişti.

Benzer Yazılar