‘ORDA NE İŞLERİ VARDI’ DİYE SORANLAR; KİRLENDİNİZ, ALÇALDINIZ, İNSANLIK DERSİNDEN SINIFTA KALDINIZ

Son yüzyılın en gerici terör örgütü IŞİD tarafından yakılıp yıkılmış ama bağrından çıkardığı yiğit kadın ve erkek devrimcileriyle teslim olmamış bir şehirdi Kobane. Uluslararası devrimciler de IŞİD saldırıları karşısından dünyanın dört bir yanından koşarak yardıma gelmişlerdi, insanlık mücadelesine destek vermeye. Binlerce devrimci bu şehrin savunmasında canları pahasına direndiler; hayatlarını feda ettiler. Karşılarında cana susamış, kana susamış; islam kimliği ile arkalarına emperyalist güçlerin desteğini almış, yeryüzünün en gerici ama teknolojinin son model silahlarına sahip, kafa kesen, tecavüz eden, insandan, iyiden , güzelden yana olan ne varsa düşman bir terörist ordu vardı.
Kobane düşmedi, direndi ve kazandı…
Ama geride ne baş sokulabiliecek ev kaldı ne okul, ne giyecek elbise ne yiyecek ekmek, içecek su.
Anasız, babasız çocuklar, evlatlarını yitirmiş analar, babalar bir yandan da açlıkla, yoklukla yaşam mücadelesi içindeydiler…

İşte oraya kimi okul, kütüphane inşaatında çalışmak, kimi insani ihtiyaçlara bir nebze olsun yanıt vermek, kimi harçlıklarından biriktirerek aldığı oyuncakları götürmek, sağlık desteği sunmak, ilaç götürmek için aralarında tıp, hukuk, sosyoloji, psikoloji eğitimi gören üniversite öğrencilerinin olduğu pırıl pırıl gençler olarak yola çıktılar.
Sinop’tan, Samsun’dan, Trabzon’dan, İstanbul’dan, Eskişehir’den gelmişlerdi.
Suruç’tan Kobane’ye geçiş için hazırlanırken ortalarında patlatılan bir bomba ile otuzun üzerinde genç hayatını kaybetti.

’’Orda ne işleri vardı?’’ diye soran sen, orda değildin!
’’Ben neden orda değildim?’’diye utanmak gerekirken, ’’Orda ne işleri vardı?’’ diye sorduğun için biraz daha kirlendin, alçaldın!

Tırlar dolusu silahların, bu gerici orduya gönderilmesine ses çıkarmadığın ama oraya çocuklara oyuncak götüren gençlerin ölümüne ’’Orda ne işleri vardı?’’ diye tepki verdiğin için insanlık dersinden sınıfta kaldın.

Oysa onlar tüm insanlıklarıyla oradaydılar… Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Poyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Okan Pirinç, Hatice Ezgi Saadet, Çağdaş Aydın, Ali Can Vural, Cemil Yıldız, Yunus Emre Şen, Mücahit Erol, Mehmet Ali Vural, Aydan Ezgi Şalcı, Mehmet Ali Barutçu, Osman Çiçek ve kimliği tespit edilemeyen diğer ölenler…

Koray Çopoğlu. Trabzon Koray Çopoğlu, Devrimci Trabzonsporlu olarak kendini tanımlıyordu. Çopoğlu, Suruç'a elinde Trabzonspor bayrağı, kolunda Trabzonspor bilekliği ile gitti. Hrant Dink'in anmasında, Gezi'de, 1 Mayıs'ta yerini aldı, ardından da Kobane'nin sesine ses katmak için yola çıktı. Konsere, Gezi'ye, ormana, dağlara, 1 Mayıs'a, Hrant Dink anmasına Trabzonspor bayrağıyla gelen adam; Suruç'ta Trabzonspor bayrağını dalgalandırırken katledildi.

Koray Çapoğlu. Trabzon
Koray Çapoğlu, Devrimci Trabzonsporlu olarak kendini tanımlıyordu. Çopoğlu, Suruç’a elinde Trabzonspor bayrağı, kolunda Trabzonspor bilekliği ile gitti. Hrant Dink’in anmasında, Gezi’de, 1 Mayıs’ta yerini aldı, ardından da Kobane’nin sesine ses katmak için yola çıktı. Konsere, Gezi’ye, ormana, dağlara, 1 Mayıs’a, Hrant Dink anmasına Trabzonspor bayrağıyla gelen adam; Suruç’ta Trabzonspor bayrağını dalgalandırırken katledildi. Çapoğlu, İstanbul’da reklam sektörüne iş yapan bir matbaada çalışıyordu.

AliCanVural

Ali Can Vural. Ordu. 19 yaşında. Ali Can Vural Samsun’da yaşıyordu. HES’lere, nükleer ve termik santrale karşı eylemlerde en öndeydi. Ezilenin yanındaki yüreğiyle bu genç yaşında Kobane’deki çocukların yanında olmaya gitmişti.

AydanEzgiSalci

Aydan Ezgi Şalcı. Samsun Salcı, Özgür Genç Kadın ve Sosyalist Kadın Meclisi çalışmalarını aktif olarak yürüten genç kadınlardandı. Aydan Ezgi Şalcı’nın saldırıdan 1 gün önce Twitter hesabından, “Bizler güneşin çocuklarıyız. Ölüme gülümseyerek gidenleriz. Ne döndürebilir ki bizi, ne korkutabilir ki? Gelin yarını ilmek ilmek biz örelim.” mesajını paylaşması yürek burktu.

BusraMete

Büşra Mete. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiydi.

CebrailGunebakan

Cebrail Günebakan. 24 yaşında. Cebrail Günebakan, SGDF MYK üyesiydi. İstanbul’un emekçi semtlerinde yürüttüğü mücadelede, Gülsuyu’nda çetelerin saldırılarında yaralandı. İstanbul’un ardından Adana’nın yoksul semtlerinde çalışma yürütmeye başladı. Rojava şehitleri için Adana’da 15 Aralık’ta açılan taziye çadırına polis saldırısında gözaltına alınmıştı. Cebrail Günebakan’ın polisin müdahalesi sırasında polisin ağzına parmaklarını soktuğu fotoğrafıyla hafızalara kazınmıştı.

CemilYıldız

Cemil Yıldız. 58 yaşında. Sinop HDP Sinop Milletvekili adayıydı. ESP’li Yıldız, 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’ndeki zulümlerin tanığıydı. Yıldız, mücadeleden hiçbir zaman geri durmadı. İstanbul’dan yola çıkarken, gazetecilerin “Siz ne yapacaksınız Kobane’de?” sorusuna, “Devrimin işçilere de ihtiyacı varmış. İnşaatlarda çalışacağım” yanıtını vermişti.

HaticeEzgiSaadet

Hatice Ezgi Saadet. 20 yaşında. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde 2. sınıf öğrencisiydi. Gezi günlerinde isyana durdu, ardından Berkin’in, Ali İsmail’in, Ethem’in katillerinin peşine düştü. “Bu devrim bütün cinsiyet önyargılarının kırıldığı bir devrim. Rojava Devrimi’nde kendi özgürlüğümüzü görüyoruz. Rojava’da kadınlar cinsiyet yargılarını yıkıp, cephede en ön saflara geçtiler” diyerek Rojava’da, Kobane’de kurulan yeni yaşama katkı vermeye gitti. Kendi devriminin peşine düştü. 19 Temmuz’da BEKSAV’daydı, Kobane’ye götürülmek üzere toplanan yardımların tasniflenmesinde çalışıyordu. Ertesi gün instagram hesabına “Devrime gidiyoruz” notunu düştü ve Kadıköy’den yola çıktı. “İçimde sanki hep aynı şarkıyı çalan bir laterna” diye yazmıştı aylar önce. Bir laterna sesi gibi geçti aramızdan.

Çağdaş Aydın. Babası Fethi Aydın ile birlikte Kobane'ye gitmek üzere yola çıkan Aydın, bir dönem ETHA'da da muhabirlik yapmıştı. Aydın her hafta cumartesi günü İstanbul Galatasaray Meydanı'nda düzenlenen Cumartesi Anneleri'nin anmalarında da en öndeydi. Saldırıda Baba Fethi Aydın da ağır yaralandı.

Çağdaş Aydın.
Babası Fethi Aydın ile birlikte Kobane’ye gitmek üzere yola çıkan Aydın, bir dönem ETHA’da da muhabirlik yapmıştı. Aydın her hafta cumartesi günü İstanbul Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen Cumartesi Anneleri’nin anmalarında da en öndeydi. Saldırıda Baba Fethi Aydın da ağır yaralandı.

Nuray Koşan. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi. Nuray Koşan'ın olaydan bir gün önce sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı ve yürek burkan şarkı, arkadaşları arasında paylaşılmaya başlandı. Patlamadan bir gün önce Hüsnü Arkan’ın “Nereye Uçar Turnalar?” isimli şarkısını paylaşan Genç kız, daha sonra yaşamını yitirdi. Genç kızın paylaştığı şarkının mısralarında, “Sen yıkıldın altında göğün, yandın küçük bir pervane gibi. Ah, küçük bir pervane gibi. Kim götürdü bakışından ışığı, kim aldı gözlerinden onu? Kadehlerden yüreğine boşalan acı bir umutsuzluk, o mu? Kime söyledin derdini, kimi sevdin gizli gizli? Kimler uyandırdı içindeki kötü kırık türküleri? Ölenlerin adını unutma; türkülerin, meydanların. Ah, bırakmasın onlar seni” ifadeleri yer alıyor.

Nuray Koşan.
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi.
Nuray Koşan’ın olaydan bir gün önce sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı ve yürek burkan şarkı, arkadaşları arasında paylaşılmaya başlandı. Patlamadan bir gün önce Hüsnü Arkan’ın “Nereye Uçar Turnalar?” isimli şarkısını paylaşan Genç kız, daha sonra yaşamını yitirdi. Genç kızın paylaştığı şarkının mısralarında, “Sen yıkıldın altında göğün, yandın küçük bir pervane gibi. Ah, küçük bir pervane gibi. Kim götürdü bakışından ışığı, kim aldı gözlerinden onu? Kadehlerden yüreğine boşalan acı bir umutsuzluk, o mu? Kime söyledin derdini, kimi sevdin gizli gizli? Kimler uyandırdı içindeki kötü kırık türküleri? Ölenlerin adını unutma; türkülerin, meydanların. Ah, bırakmasın onlar seni” ifadeleri yer alıyor.

YunusEmreSen

Yunus Emre Şen. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi SGDF’li Yunus Emre Şen de katliamda ölümsüzleşenlerden oldu. Yoldaşları ve arkadaşları tarafından “Keke” olarak anılan Yunus Emre Şen’li Vanlı bir sosyalistti. Uzun süre Ankara’da sosyalist gençlik çalışmalarında yer alan Şen, daha sonra Cebrail Günebakan ile birlikte Adana’da devrimci çalışma yürütmeye başlamıştı. Babası TIR şoförü olan ve 6 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Şen’in ölümü, ailesini ve sevenlerini yasa boğdu.

OkanPirinc

Okan Pirinç, 1997 yılında Samandağ’ın Hancağız Köyü’nde doğdu. Arap Alevi ulusundan olan Pirinç, lise yıllarında devrimci mücadele ile tanıştı. Yoldaşı Emre Aslan, Kobane’de şehit düştüğünde, “Mücadeleye bağlılık” sözünü yeniledi. Kobaneli çocuklar için topladığı oyuncaklarla Suruç’a gitmişti.

UgurOzkan

Uğur Özkan. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin üyesiydi. Cizreli olan Özkan, ailesi 1993 yılında devletin saldırıları nedeniyle İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştı.

EceDinc

Ece Dinç. ESP Kadıköy İlçe Örgütü ve HDK Kadıköy Gençlik Meclisi’nde çalışmalar yürüten Ece Dinç, ESP’nin 20. Yıl Buluşması’na çağrıda bulunduğu sırada arkadaşlarıyla birlikte ırkçı saldırıya uğramış ve ardından polislerce gözaltına alınmıştı. HDK ve SGDF’nin, Kobanê, Soma, işçi direnişleri gibi toplumsal olaylar için yaptığı tüm eylemlerde ön saflarda yer alan Dinç, geçtiğimiz yıl HDK tarafından Kadıköy’de açılan Kobanê için yardım standında da çalışma yürütmüştü.

SuleymanAksu

Süleyman Aksu. Hakkari Yüksekova. Genç öğretmen Süleyman Aksu, Şemsettin Onay Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapıyordu.

KasimDeprem

Kasım Deprem

MehmetAliBarutcu

Mehmet Ali Barutçu

PolenUnlu

Polen Ünlü

 

Ferdane Kılıç, Nartan Kılıç... Çerkes Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç da dünkü katliamda öldürüldü. Saldırıda Ferdane Kılıç'ın kızı Sinem Kılıç da yaralandı. HDP PM Üyesi Ferdane Kılıç ile çocukları sürgün ve soykırımlardan geçen Çerkes halkının onuru oldular.

Ferdane Kılıç, Nartan Kılıç… Çerkes Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç da katliamda öldürüldü. Saldırıda Ferdane Kılıç’ın kızı Sinem Kılıç da yaralandı. HDP PM Üyesi Ferdane Kılıç ile çocukları sürgün ve soykırımlardan geçen Çerkes halkının onuru oldular. Ferdane Kılıç’ın eşi, Nartan Kılıç’ın babası Metin Kılıç HDP Bursa milletvekili adayıydı.

Alper Sapan. 19 yaşında. Sapan'ın kız arkadaşı sosyal medya aracılığıyla duygularını şöyle ifade etti: "İntikamını alamazsam yanına gömmesinler beni Alper. Yeminim olsun bunun peşini bırakmam. Olmuyor Alper. Oturuyorum kalkıyorum hazmedemiyorum. Çığlıklarım dindi şimdi beynimde bir uğultu... Düşünmeden edemiyorum seni. Kabullenemiyorum gözüm. Kabullenemiyorum ölümünü. Hala bekliyorum arayacaksın diye. Dört duvar cehennem oldu. Ben sana bakmaya kıyamadım. Öpmeye kıyamadım. Seversem canın yanar diye korktum. Seni parçalara ayırdılar Alper'im. Nasıl kıydılar sana. Parçalanmış bedenlerin fotoğrafları paylaşılıyor, sevmiş olduğum adamın parçalarını görür müyüm diye düşünüyorum. Bunu nasıl yaşattınız bize."

Alper Sapan. 19 yaşında. Politik bir tavır olarak askeri gitmeyi reddeden Sapan şöyle söylemişti: “Merhaba, ben Alper Sapan… 19 yaşında bir anarşistim. Devletin adaletsizliğine, sömürüye ve zulme karşıyım. İnsanın insan öldürmesini, şiddeti ve devleti reddediyorum. Kimse için ölmeyecek, öldürmeyecek, kimsenin askeri olmayacağı, Savaşsız, ulussuz, sınırsız bir dünya için, özgürlük için vicdanımı dinliyor ve askerliği reddediyorum.” Sapan’ın kız arkadaşı sosyal medya aracılığıyla duygularını şöyle ifade etti: “İntikamını alamazsam yanına gömmesinler beni Alper. Yeminim olsun bunun peşini bırakmam. Olmuyor Alper. Oturuyorum kalkıyorum hazmedemiyorum. Çığlıklarım dindi şimdi beynimde bir uğultu… Düşünmeden edemiyorum seni. Kabullenemiyorum gözüm. Kabullenemiyorum ölümünü. Hala bekliyorum arayacaksın diye. Dört duvar cehennem oldu. Ben sana bakmaya kıyamadım. Öpmeye kıyamadım. Seversem canın yanar diye korktum. Seni parçalara ayırdılar Alper’im. Nasıl kıydılar sana. Parçalanmış bedenlerin fotoğrafları paylaşılıyor, sevmiş olduğum adamın parçalarını görür müyüm diye düşünüyorum. Bunu nasıl yaşattınız bize.”

Katiller, Kobane’de 28 Ocak’ta ölümsüzleşen YPG’li Mustafa Can Şeker’in (Şiyar Koçgiri) babası İsmet Can Şeker’i de aramızdan aldı.

Mardin Kızıltepeli Emrullah Akhamur ve Murat Yurtgül çocukluk arkadaşıydılar. Beraber büyüdüler, beraber şehit düştüler, yan yana gömülecekler.

Kobane’ye çocuk parkı yapmak için yola çıkarken katledilenlerden biri de Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Nazlı Akyürek’ti.

Benzer Yazılar