OSMANLI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY VAR: CİHAN HARBİNE YENİDEN BAKMAK

Osmanlı Cephesinde Yeni Bir Şey Var: Cihan Harbi’ne Yeniden Bakmak (1914-1918) Uluslararası Konferansı      

I. Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı dolayısıyla, Tarih Vakfı ve Orient-Institut İstanbul tarafından düzenlenen uluslararası konferans, 8 – 12 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

20. yüzyılı başlatan ve yapan ilk olay olan Cihan Harbi’nin 100. yılında, konuya dair bilginin dayanaklarını gözden geçirmeyi ve son 30 yılda gelişen yeni askeri tarih anlayışıyla da bağlantılı olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı tecrübesine dair yeni araştırmaları bir araya getirmeyi amaçlayan konferansta, 20 oturumda 70’i aşkın bildiri sunulacak. Konferansta gerçekleşecek etkinlikler halka açık ve ücretsizdir. Etkinliklerde simultane çeviri olacaktır.

Benjamin Fortna, Christina Koulouri, Elisabeth Thompson, Engin Akarlı, Eyal Ginio, Fikret Adanır, Fuat Dündar, Hamit Bozarslan, Hans-Lukas Kieser, Heghnar Watenpaugh, Holly Shissler, Margaret Anderson, Mete Tunçay, Mustafa Aksakal, Nathalie Clayer, Oliver Janz, Salim Tamari, Selçuk Esenbel, Şevket Pamuk, Taner Akçam, Wolfgang Gust gibi alanlarının önde gelen isimlerinin katılacağı konferans, 9 Nisan Çarşamba günü saat 9:30’da açılış konuşmalarıyla başlayacak ve 12 Nisan Cumartesi günü 11:00-12:30 arasında gerçekleşecek kapanış paneliyle sona erecek.

Almanya Başkonsolosluğu, konferans katılımcıları için 8 Nisan akşamı Prof. Erik-Jan Zürcher’in konuşma yapacağı bir kapalı resepsiyon düzenleyecek. Ayrıca, I. Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı dolayısıyla dört yıla yayılmış bir dizi olarak planlanan Thyssen Lectures konferanslar serisinin ikincisi, konferans kapsamında 10 Nisan Perşembe günü saat 11:00-12:30 arasında Prof. Jay Winter tarafından verilecek.

Boğaziçi Üniversitesi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi tarafından desteklenen konferans boyunca pek çok yan etkinlik de gerçekleştirilecek: 7 Nisan Pazartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde Tarih Vakfı ve IFEA işbirliğiyle düzenlenen “Lise’de I. Dünya Savaşı’nı Öğretmek: Fransa ve Türkiye Örnekleri” atölyesi;  9 Nisan akşamı Tütün Deposu’nda “Açık Alanlar: I. Dünya Savaşı” sergisi açılışı; 10 Nisan Perşembe saat 19:00’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de Sema Kaygusuz, Alphan Eşeli, Ahmet Kuyaş, Cüneyt Cebenoyan ve Erol Köroğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek “Cihan Harbi Bağlamında Tarih, Temsiliyet ve Sinema” söyleşisi; 12 Nisan Cumartesi günü öğleden sonra Tarabya Askeri Mezarlık’ta Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen  “Bastırılmış ve Unutulmuş” adlı belgesel tiyatro ve 13 Nisan Pazar günü Saint Pulcherie Lisesi’nde Tarih Vakfı ve farklı liselerin işbirliğiyle düzenlenen “Gençler I. Dünya Savaşı’nı Tartışıyor: Farklı Ülkelerin Ders Kitaplarında Cihan Harbi etkinlikleri gerçekleşecek.

Ayrıntılar için: www.ottomanfronts1914-1918.org

7 Nisan Pazartesi pp1pp2pp6pp5pp4pp3

Benzer Yazılar

One Response

  1. A. Nailov