PARİS’TE IŞİD KATLİAMI: 100’ÜN ÜZERİNDE KİŞİ ÖLDÜ

Fransa’nın başkenti Paris’te bir restoranda, bir konser salonunda ve stad yakınlarında meydana gelen bombalı ve silahlı saldırılarda 140 civarında kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Paris’te 2. Dünya Savaşı’nın ardından ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Fransız ordusu da olaylara müdahale etmek için sahaya indi. Fransa’da sınırlar da kapatıldı.

FoxNews’in haberine göre konser salonuna yapılan baskında saldırganlardan birisi, “Ben IŞİD’im” diye bağırdı

Saldırıların düzenlendiği 11. Bölge’ye 200 kadar asker konuşlandırıldı. Fakat şu ana kadar yakalanan olmadığı belirtiliyor. Metroların çalışmadığı başkentte halk, sokakta kalanlar için evlerini açtı. Halk, “kapımaçık” tag’ıyla evlerine dönemeyen birçok kişiyi misafir ederken, taksiler de ücretsiz çalışıor…

France 24 kanalında yapılan yorumlarda, Paris’teki saldırıdan IŞİD’e yardım eden Türkiye hükümeti sorumlu tutuldu. CNN TÜRK Fransa muhabiri Arzu Çakır Morin CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak durumla ilgili bilgi verdi. Morin, görgü tanıklarının, saldırganların “Bunu Suriye için yapıyoruz” ve “Allahu ekber” diye bağırdıklarını iddia ettiklerini söyledi.

AFP’nin geçtiği habere göre Paris’teki saldırılar 7 ayrı noktada gerçekleşti. Konser salonunun dışındaki patlamalarda 40 civarında kişinin öldüğü ve yaralandığı kaydediliyor.

Fransa ile Almanya arasında oynanan Euro 2016 hazırlık maçının oynandığı Stade de France’ın hemen yakınında da bomba patladı. Karşılaşmayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da izlediği belirtilirken şu an itibariyle kimsenin statdan çıkmasına müsade edilmedi.

paris1

KONSER İZLEYİCİLERİ ÖNCE REHİN ALINDI, ARDINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Dünyaca ünlü Bataclan Konser Salonu’nda rehin tutulan kişiler hakkında korkutucu bir haber geldi.The Eagles Death Metal’in saat 19.30’da başlayan  konserinin olduğu salonda yüzlerce kişi rehin alındı. Salondan kaçmayı başaran bir rehine, CNN International’a yaptığı açıklamada salonda tutulan rehinelerin soğuk kanlılıkla teker teker infaz edildiğini belirtti. Rehinelerden 118 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Öte yandan salonun etrafında canlı yayında bulunan televizyon kanallarına otomatik tüfeklerin sesleri yansıdı. Ayrıca salonun yakınında 5 patlama sesinin geldiği bildirildi. Polisin rehinelerin tutulduğu konser salonuna operasyon düzenlediği ifade edildi.

SALDIRGANLAR VE EN AZ 100 REHİNE ÖLDÜ

Fransız medyasına göre Bataclan Konser Salonu’ndaki rehine eylemi sona erdirildi. Polisin düzenlediği operasyonda iki militan öldürüldü.

Öte yandan operasyondan acı haber de geldi. Fransız BFM TV’ye göre salonda rehin tutulan en az 100 kişinin öldürüldüğü ifade edildi. Polis yetkilileri de haber doğrulayarak rehinelerin öldürüldüğünü belirtti.

paris (1)

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Bataclan Konser Salonu’nda saldırı olduğu sırada, Fransız radyo muhabiri Julien Pearce da içerdeydi. İşte Pearce’ın ağzından yaşananlar…

“Siyah giysili iki kişi makinalı tüfeklerle ateş etmeye başladı, ve yere düşen yaralıları, tekrar tekrar ateş ederek infaz ettiler. İki saldırganın yüzlerinde maske yoktu, hiç konuşmadılar, slogan atmadılar.”

Pearce, saldırganların ellerindeki silahların AK-47 Kalaşnikof olduğunu söylüyor.

Fransız haberciye göre, yaylım ateşi on-on beş dakika sürdü, küçük konser salonu içindeki kalabalık panik halinde bağırarak kaçışmaya çalışıyordu. En az 20-25 kişi yerde yatıyordu.

Rescuers evacuate people following an attack in the 10th arrondissement of the French capital Paris, on November 13, 2015. At least 18 people were killed as multiple shootings and explosions hit Paris, police said. Police also said there was an ongoing hostage crisis in the Bataclan a concert hall in the French capital. AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARDKENZO TRIBOUILLARD/AFP/Getty Images

Europe 1 radyosuna göre Paris’te bulunan Les Halles Alışveriş Merkezi’nde çatışma çıktı.

Fransız medyası,  stat etrafında bir vatandaşın kafasının kesildiğini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Türkiye’deki G20 ziyaretini iptal etti!

Bombalı saldırıların ardından Fransa’da aşırı sağcılar, Calais’teki mülteci kamplarına saldırarak yangın çıkardı.

Gündüz saatlerinde Almanya milli takımının Paris’te kaldığı otele bomba ihbarı yapılmış, otel tedbir için boşaltılmıştı. İhbar asılsız çıkınca da takım otele geri dönmüştü.

EYFEL KARANLIĞA BÜRÜNDÜ

eyfel

Paris’te yaşanan saldırıları protesto etmek için; Eyfel’de ışıklar söndü, New York’taki Empire State binası dayanışma için Fransız bayrağı renklerine büründü.

Benzer Yazılar