POLİS ŞİDDETİNİ PROTESTO EDEN TARANTİNO POLİSİN HEDEFİNDE

Cem Akbalık

Evde oturmuş Davşan ile Tarantino’nun Zincirsiz Django filmini izliyorduk. Sinema pahallı, biz de parasız olduğumuz için, ne zaman bir film izlemek istesek, hemen Unutulmayan Filmler sitesinden, daha önce izlemediğimiz bir filmi (bazen daha önce izlediğimiz de olabiliyor) seçiyor, ışıkları kapatıyor, şarabımızı alıyor ve filmi izlemeye koyuluyoruz. Fakat bugün biraz farklı oldu. Filmi gündüz izledik çünkü Davşan’ın akşam işe gitmesi gerekiyordu. Daha 40. dakikadaydık ki, Davşan telaşla “işe geç kalıyorum” diyerek kapıya fırladı ve tam çıkarken de eklemeyi ihmal etmedi: Akşam gelince devam ederiz, sakın bensiz izleme”.

O gittikten sonra, ben de haberlere bir gözatmak için hemen tabletimi kaptım. Nouvel Observateur’de, polis sendikasının Tarantino’nun filmlerini boykot etme çağrısı yaptığı yazıyordu. “Bir polis sendikası dünyaca tanınmış bir yönetmenin filmlerini neden boykot eder ki?” dedim ve habere tıkladım hemen.

Tarantino polis şiddetini eleştiren bir çağrı yapmış ve bununla da yetenmiyerek en az iki yürüyüşe katılmış. Bak sen şu köftehorun yaptığına! Ne var yani polis birkaç zenciyi öldürdüyse, değil mi? Hem bakın ölenlere, zaten hep ya Afro-amerikalılar, ya da Latinolar? İçinde beyaz yok, zengin hiç yok zaten. Polis, sadece suçluları öldürüyor. Toplumu, insanları ve özel mülkiyeti kötü ve mülksüz insanlardan koruyor. Bunda kötü olan ne, değil mi?

E koskaca Tarantino kalkmış ABD’nin en güzide kurumuna kara çalıyor. Polisler hiç sessiz kalır mı? Kalmadılar, hemen harekete getiler ve dünyanın her yerinde, bütün polisler tarafından tekrarlanan bilindik şeyleri söylediler. New York’un en büyük polis sendikası olan Patrolmen’s Benevolent Association’nun Başkanı Patrick Lynch konuşuyor: “Hayatını kazanmak için şiddet ve suça övgüler düzen bir kişinin aynı zamanda polis karşıtı olmasına şaşırmamak lazım. Quentin Tarantino’nun filmlerini boykot etme zamanı gelmiştir”. Daha başka şeyler de söylüyor polis sendikasının başkanı ama söylenenleri bildik ve tanıdık olduğu için tekrarlayarak zamanınızi almak istemiyorum.

Tarantino’ya gelince, bence Tarantino polis karşıtı falan değil, sadece toplumda yaşanan bir olguya dikkat çekmek, suçluların cezalandırılmasını istiyor. Ve aynı zaanda da sessiz kalan toplumu ve öldürülenlerin neden hep aynı kesimden olduğunu sorgulamaya çalışıyor. Ama şurası kesin, o ne yaptığının farkında ve yalnız degil. Birçok yönetmen, din adamı, oyuncu onunla birlikte polis şiddetine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Polis şiddeti sorunu bugüne kadar dikkate alınmadığı için buradayiz. Eğer bu sorun dikkate alınmış olsaydı, bu katil polisler cezanladırılır, en azından suçlanırdı ”. Bak hele yav! Polise katil diyor utanmaz!

Polis sendikasının başkanı hemen karşı açıklama yapıyor: “Quentin Tarantino’nun katil dediği polisler, onun sinemada gösterilmek için kurduğu fantezilerde yaşamıyorlar; toplumu gerçek suçlulardan ve düzensizlikten korumak için risk alıyor ve bazen canlarını feda ediyorlar”.

Polislerin söyledikleri ne kadar çok birbirine benziyor, değil mi?

Sonuç olarak, ABD’de yaşanan polis şiddetini anlayabilmek için orada yaşamanız, siyahi ya da Latin olmanız gerekmiyor. Bir an son yıllarda Türkiye’de yaşanan polis şiddetini, öldürülen çocuk ve gençleri düşünün. Ve kimlerin öldürüldüğünü…Ve ölümlerden sonra yaşananları. Mesela resmi makamlar ve polisin açıklamalarını, medyanın olaylara bakışını, suçlu polislerin sözde yargılanması ve bırakılmasını, yıllarca süren davalar vs. İşte ABD’de ve birçok “gelişmis demokrasilerde” bile tam da böyle oluyor. ABD’de cinayet işleyen polislerin kaç tanesi yargılandı mesela? Ne kadar ceza aldılar? İşte bütün bunlar olmadığı için Tanrantino gibi insanlar polis şiddetine karşı harekete geçiyor, geçmek zorunda kalıyorlar.

KAYNAK

Benzer Yazılar