PONTOS RUM SOYKIRIMI AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA

20 Nisan 2016 tarihinde Belçiika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamento’sunda ’’Pontos Sorunu’’ ve ”Türkiye’deki Hristiyan Rumların kaderi ve İnsan Hakları’’ başlıklı iki konuda bir konferans düzenlendi.sc1

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devam eden inkar politikaları ve soykırım kurbanlarının torunlarının tazminat taleplerinden dolayı duyulan korkular dile getirildi.

Selanik Aristotle Üniversitesi tarih profesörlerinden James Michaelides doğu Hristiyan halklarının soykırımıyla ilgili tarihsel verilerden söz ederken, aynı üniversite profesörlerinden Sypros Sfetas da Ermeni ve Rumların itilaf devletlerine ajanlık ve işbirliği yaptıkları iddialarıyla, aynı anda toptan imha edildiklerini vurguladı.

sc2Konuşmacılardan tarih araştırmacısı ve yazar Sait Çetinoğlu Almanların desteği, batılı ülkelerin sessizliği ile tarihi Ermenistan ve Pontos topraklarından ölüm yürüyüşleri ile başlayan soykırımın aynı zamanda Doğu Trakya ve Küçük Asya’da da 150 bin ila 1 milyon arası Rumun kaybedilmesiyle devam ettiğini vurguladı.

Konferans, Türkiye’deki insan hakları ve Trabzon’daki Ayasofya müzesinin camiye dönüştürülmesi konusunda bir kararın kabul edilmesi ile sona erdi.

Benzer Yazılar