PONTOS’DA BİR DİRENİŞ KALESİ BAFRA’NIN HİKAYESİ…

Tamer Çilingir

Kasım 2014’de yayınlanan Bafra Pontos kitabı, Pontos’un küçük tarihi kasabası Bafra’da Antikçağ’dan günümüze Rumlarla ilgili kapsamlı bir çalışmayı içeriyor. Bafra’nın tarihi ve folklorik özelliklerinin incelendiği kitapta yüzyıllar boyunca kendi kültürünü, kimliğini yaşatmak ve savunmak için yürütülen büyük direnişler yer alıyor. Osmanlı döneminde kimi zaman yok olmayla karşı karşıya olan bir halkın hikayesi aynı zamanda Bafra Pontos kitabı.
Pontos Rum Soykırımı sürecinde Kemalistlerin zulmünden kurtulmayı başaranların sözlü tanıklıkları da yer alıyor kitapta. Jöntürkler ve Kemalistlerce Rum halkına yönelik vahşetin, kadın ve çocuk ayrımı yapılmaksızın uygulan acımasız şiddetin, birçok acının yanı sıra bu zulme karşı ayaklanan ve direnenlerin kahramanlıkları da anlatılmış.
Dağlara sığınan kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin korunması için yürütülen olağanüstü mücadele tanıkların ağzından anlatılırken; ’’siyah kıyafetler’’ giymiş partizanların hayat hikayelerini de öğreniyoruz.
Ve tabi bu mücadelenin her aşamasında yer alan kadınlar…
Anne, eş olmanın yanı sıra, partizan komutanı olarak bu direnişte yer almış Pontos’un yiğit partizan ‘kaptan’ kadınları…

Kitabın yazarı, Thomas Alexiadis. Kozani doğumlu olan yazarın ailesi de Pontos Bafra sürgünlerinden. Yazar, mühendislik ve ilahiyat alanında üniversite mezunu. Selanik Aristotle Üniversitesi’nde ise Modern Helen Tarihi üzerine yüksek lisans ve doktora yapmış.

500 sayfadan oluşan kitap Yunanca olarak 2014 yılında Yunanistan’da yayınlandı…

 

bafrakapak1bafrakapak2

Benzer Yazılar