Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /srv/www/vhosts/devrimcikaradeniz.com/httpdocs/wp-content/themes/mts_newsonline/options/php-po/php-po.php on line 187
PYD AVRUPA TEMSİLCİLİĞİ PONTOS RUM SOYKIRIMINI TANIDI | Devrimci Karadeniz

PYD AVRUPA TEMSİLCİLİĞİ PONTOS RUM SOYKIRIMINI TANIDI

Hrant Kasparyan

Yunanistan’da kurulan Kobane ile Dayanışma Hareketi Başkanı ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) Yunanistan Sorumlusu Dr. İbrahim Muslim, Pontus Rum Soykırımı’nda hayatını kaybedenler için her yıl 19 Mayıs’ta yapılan anma törenlerine katıldı.

Aynı zamanda PYD’nin Avrupa Diplomasi Temsilciliği görevini de yürüten Dr. Muslim, Karadeniz’de Pontus, Küçük Asya’da (Anadolu) ise Rum halkına yönelik olarak 1908-1923 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplu katliamlar ve etnik temizliği soykırım olarak tanımladı.

“Rum halkına yönelik olarak işlenen suçlar ile, Jöntürkler (İttihat ve Terakki) ve Kemalist rejim döneminde gerçekleştirilen soykırımı tanıyoruz” diyen Dr. Muslim, Kobane’den Antik Amida’ya, günümüz Diyarbakır’ından İzmir ve Trabzon’a dek halkların özgürlük mücadelesinin devam ettiğini kaydetti.

Muslim ve beraberindeki PYD’li heyet, Pontus Rum Soykırımı’nda hayatını kaybedenlere ithaf edilen anıta çelenk bıraktı.

KAYNAK

Benzer Yazılar

One Response

  1. Anton