SADECE AKP’YE HAYIR DİYENLERE…

Tamer Çilingir

Memleketin gidişatı kötü diyor. İmam hatipler artıyor, laiklik elden gidiyor diyor. Komşularımızla düşman olduk, tüm dünyaya rezil olduk diyor. AKP’ye, gericiliğe hayır diyor. Hırsız bunlar, tüyü bitmemiş yetimin hakkını çalıyorlar diye devam ediyor. İran olacağız, Suudi Arabistan’a benzedik diyor. Diktatörlük istemiyoruz diyor.
AKP’ye hayır diyor.

Oysa yüz yıldır bu memleketin gidişatı böyle değil mi?
Yüz yıl boyunca tüm iktidarlar hırsız değil mi?
Yüz yıldır ezan, bayrak, vatan diyerek hapishaneler doldurulmadı mı, insanlar işkence görmedi, katledilmedi mi?
Yüz yıldır demokratik anayasalarla mı yönetiliyor memleket?
AKP, yüz yıllık cumhuriyet uygulamalarını eksiksiz devam ettiriyor; sömürüyü derinleştiriyor, demokrasinin karşısında, insan haklarının karşısında duruyor, hak hukuktan söz edenleri hapse atıyor, işkence yapıyor, öldürüyor, tıpkı kendisinden öncekiler gibi.
Ama o, sadece AKP’ye  hayır diyor.

Hapiste yatan binlerce devrimciden ya da HDPli’den söz etmiyor, halkın seçtiği belediyelere atanan kayyımlardan hatta HDP’nin hapiste olan iki eş başkanından söz etmiyor, mesela yakılan yerle bir edilen Sur, Nusaybin ve orda öldürülen, bodrumlarda yakılan insanlar hiç onu ilgilendirmiyor. Bunlar olması gerekenler onun için. Hatta bu ‘teröristlerle’ bir zamanlar masaya oturduğu için de AKP’ye hayır diyor.
Suruç’ta, Ankara’da demokratik kitle gösterilerinde patlayan bombalar, parçalanan bedenler, kararan gelecekler de umurunda değil, zira devletin, milletin bölünmez bütünlüğü her şeyden daha önemli.
İşten atıldığı için her gün eylem yapan işçi ve memurların etkinlikleri de hiç onun gündeminde değil.
Yüz yıldır ve bugün, sosyalistlerin gazeteleri, dergileri, yayınları toplatılıyor, dağıtımları engelleniyor, sosyalistler, devrimciler sokaklarda kurşunlanıp öldürülüyor, ömür boyu hapislik cezalarla hapishanelerde çürütülüyor ama bunlar onun umurunda değil.
Hak, hukuk, adalet, eşitlik gibi derdi de yok. Herkese değil sadece ona gerekli hak, hukuk; o yüzden o, sadece AKP’ye hayır diyor.

 

Hitler’e benzetiyor Erdoğan’ı haksız da değil ama Erdoğan ne ise, Mustafa Kemal de o, İsmet İnönü de, Adnan Menderes de, Kenan Evren de , Özal da o.
Karadeniz’i kana boyayıp, kurtuluş masalı yalanı ile Pontoslu Rumları katleden Mustafa Kemal ne ise bugün Kürtlerin yaşadığı şehirleri yerle bir eden Erdoğan da o.
Sadece kendisinin tek adamlığına karşı olduğu için bir zamanlar kendi ‘silah arkadaşlarını’ İzmir Suikastı davasıyla hain ilan edip öldüren Mustafa Kemal ne ise, dün omuz omuza devleti iliğine kadar birlikte soyup, her türlü hukuksuzluğu beraber  yaptığı en iyi yol arkadaşı Fettullah Gülen’i hain ilan eden Erdoğan da o.
Ama o sadece AKP’ye hayır diyor.

 

Rum olmak, Laz olmak, Ermeni olmak, Kürt olmak da neyin nesi onun için. Hele ki soykırımlardan bahsetmek, emperyalistlerin uşaklığı anlamına geliyor onun için.
O yüz yıldır anlatılan bir kurtuluş savaşı masalı ile vatan, millet edebiyatı yaparken buna ezanı da (daha yüksek sesle) ekledi diye AKP’ye karşı çıkıyor.

O, sadece AKP’ye hayır diyor; tıpkı sadece CHP’ye hayır, AKP’ye evet diyenler gibi…

Benzer Yazılar