SAKALLARINI KESMEDİKLERİ İÇİN YAKILDILAR… 78 YIL SONRA MEZARLARI OLACAK

1938’de sakallarını kesmemekte direndikleri için yakılan Canan ve Baran ailesine mensup 24 kişinin Hozat’ın Sakasure mevkiinde bulunan kemikleri DNA testinden sonra ailelere teslim edildi. Kemikler, 4 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek törenle yakıldıkları yerde toprağa verilecek.

Miyase İlknur

Ninem Elif İlknur’un abisi Hasan Canan ile yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 24 kişinin 1938’de yakıldıkları Hozat’ın Sakasure mevkiinde bulunan kemiklerinin İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda DNA testleri tamamlanarak aileye teslimatı yapıldı. Bez torbalar içinde verilen Canan ve Baran ailesinden toplam 24 kişinin kemikleri, 4 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek törenle yakıldıkları yerde toprağa verilecek.

3’üncü kuşak torunu

Canan ve Baran ailelerinin 78 yıllık uzun bekleyişi sona erdi. Bekledikleri sarılıp kucaklaşacakları bir yakınları değil onların kemikleriydi. O kemikler de öyle uzakta değil yanıbaşlarındaki mezrada, Sakasure’deydi. Ama tam olarak yerini bilemedikleri için yıllarca gidip başlarında bir dua okuyacakları, ziyaret edecekleri bir mezarın özlemini çektiler. Ailenin ilk kuşakları sadece Sakasure’ye bakarak ağıt yaktılar. Kemikleri bulmak birbirleri ile kız alıp verme sonucu akraba olan Canan ve Baran ailesinin üçüncü kuşaktan torunu Hüseyin Baran’a nasip oldu.

Aileler, torbalar içine konulan kemikleri alırken hüzünlüydü. Mezarlardan, mühür, at nalı benzeri metal eşyalar da çıktığı görüldü.

DNA formaliteydi

DNA testi yapmak için yaptığı kazılardan çıkan kemikler savcılığın gözetiminde mezarlarından çıkartılarak Nisan 2015’te İstanbul Adli Tıp Turumu’na gönderilmişti. Aslında biz aileler için orada bulanan kemiklerin yakınlarımıza ait olduğuna dair yeterli delil mevcuttu. Zira katliam sırasında kaçıp ormana saklanan ninemin küçük kardeşi Veli Canan’ın geride kalan aile üyelerine anlatımı ve kazılar sırasında ninem Elif İlknur’un ağabeyi Hasan Canan’ın adına yapılmış muhtarlık mührünün çıkmasından dolayı aileler açısından DNA testinin resmi formaliteden öte anlamı yoktu. Nihayet Adli Tıp çalışmalarını tamamladı ve kemikleri iki ailenin de ortak torunu olan ve davayı açan Hüseyin Baran’a teslim etti. Yakınlarımıza ait torbadaki kemikleri, Hüseyin Baran törenle defnedilecekleri 4 Mayıs gününe kadar evinde mihman edecek.

14 Ağustos 1938 tarihinde Hozat Alay Komutanı Sabit Sağıroğlu’nun emriyle sadece sakallarını kesmemekte direndikleri için yakılan Canan ve Baran ailesine mensup 24 kişinin kemikleri dini törenle 4 Mayıs 2016’ta toprağa verilecek.

Daha sonra kazılar nedeniyle yapımına ara verilen anıt mezarın yapımına başlanabilecek.

KAYNAK

Benzer Yazılar