SELAHATTİN DEMİRTAŞ: TÜRKİYE SOYKIRIMI İLE YÜZLEŞMELİ

BDP’nin, Meclis’teki son grup toplantısında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Ermeni Soykırımı hakkında konuştu.

‘ERMENİ SÖZCÜĞÜ HALEN HAKARET OLARAK KULLANILIYOR’

İki gün sonra 24 Nisan Ermeni soykırımın başlangıcı olarak Ermeniler başta olmak üzere gayrimüslimler, Rumlara, Êzîdîlere, Süryanilere dönük katliam tarihinin başlatıldığı tarihin yıldönümünün gerçekleşeceğini dile getiren Demirtaş, 99 yıl önce milyonlarca insanın ölüme gönderildiğini vurguladı. “Katliama uğradılar. Bu kapsamlı bir soykırım politikasının başlangıcıydı” diyen Demirtaş, “Dönemin İttihat ve Terakki’nin zihniyeti, Müslüman olmayan tüm toplumları katletti. Nazi Almanyasında Yahudilere karşı benzer şeyler yaşatıldı. Ortak vatanda kardeşliği inşa etmeye çalıştığımız bu topraklarda Ermeni sözcüğünü hakaret olarak bize kabul ettirmeye çalışıldığına tanıklık ettik. Aşağılama gerekçesi olduğu günlerden halen geçiyoruz. Türkiye’nin bu acı tarihiyle yüzleşmesi lazım. Bu İttihat Terakki zihniyetinin gerçekleştirdiği, Türk’ün de katledildiği süreçten geçtik” diye konuştu.

24 NİSAN’LA YÜZLEŞME FIRSATI

Nazi soykırımının tarihin çöplüğüne nasıl gittiyse İttihat Terakki zihniyetiyle yüzleşmenin de gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Demirtaş, “Gayrimüslimler Lozan’la azınlık olarak kabul edildiler ama insan muamelesi göremediler. Toprakları, ibadethaneleri, mülkleri, mezarları, inanç merkezleri yok edilmeye çalışıldı. Bunlar olmamış gibi davranamaz. İnsan onurumuzu ayaklar altına alınmasın istiyorsak mazlum halklara dönük haksızlıkları görmezden gelemeyiz. 24 Nisan’da bu karanlık geçmişle yüzleşme fırsatıdır. Hükümet bu konuda adım atmak yerine ayrımcı dil kullanılmasını, medyada, eğitim müfredatında ayrımcılığı önlememeyi bilinçli politika olarak kullanmaktadır” dedi.

’76 MİLYONUN KARDEŞLİĞİNDEN SÖZ EDİLEMEZ’

Demirtaş, Başbakanın azınlıkları sayarken onların inancına saygı duymadığı, İttihat Terakki zihniyetinin kırıntılarını atamadığı için Ermenileri, Süryanileri yok saydığına dikkat çekerek, “Vergi ödemiyorlar mı? Bununla yüzleşme zamanı gelmiştir. Ortak bir gelecek inşa edilemez bu acılarla. Bir karar verilmesi lazım. İçten, yürekten sembolik özürlere ihtiyaç vardır. Dersim katliamı için Alevilerden özür dilenmeyecekse, Kürtlere, Ermenilere, Asuri, Süryanilere, Rumlara yapılanlardan özür dileyemeyeceksek 76 milyonun kardeşliğinden söz edilemez. Ya toplumun yüzde 50’si bizden değil deyin ya da  ’76 milyon beraberiz’ demeyin. Cesurca tartışıp gerekeni yerine getirmemiz lazım. Ermeni toplumuna acılarımızı paylaştığımızı ifade etmek istiyorum. Kadim halklar olarak, gerçek adaleti, barışı ve kardeşliği inşa edeceğimizi buradan ifade etmek istiyorum” diye belirtti.

Benzer Yazılar