SEN ŞİMDİ KAZIM KOYUNCU’NUN YANINDASIN…

Kobanê şehidi Vahap Güven’e mektup

ESP üyesi Jülide Ateş, Kobanê’de ölümsüzleşen Devrimci Trabzonlular sayfası kurucularından Mardin Derik’li Vahap Güven’e bir mektupla seslendi: Mardin’de doğmuş olsan da sen bir ‘Karadeniz sevdalusu’ olarak yer aldığın direnişte Karadeniz’in devrimci geleneğini sürdürmüş oldun.

Vahap Güven-YPG

ESP üyesi Jülide Ateş, Kobanê’de ölümsüzleşen Devrimci Trabzonlular sayfası kurucularından Mardin Derik’li Vahap Güven’e bir mektupla seslendi: Mardin’de doğmuş olsan da sen bir ‘Karadeniz sevdalusu’ olarak yer aldığın direnişte Karadeniz’in devrimci geleneğini sürdürmüş oldun.

Ateş’in mektubu şöyle:
“Merhaba güzel kardeşim;

Şehadetinin haberini yeni aldım. Karmakarışık duygularla doluyum. Nasıl tarif edilir ki bu acı? Ölümün her türlüsü her koşulda ve her zaman kötü. Ama bu kadar kısa sürede seni kaybetmiş olmamız çok daha acı. Direnişe katılalı iki hafta olmamıştı ki Gündem gazetesinde seni gördük, röportajını okuduk. Üzerinden bir hafta geçmeden ise şehit düştüğün haberini aldık.

Yoldaşlarımız şehit düştükten sonra onları tanıyanlar, anısı olanlar, dostları, ailesi anlatırlar. Seni anlatmak da bizlere düştü. Kısa da olsa geçirdiğimiz zaman, yine de seni anlatmak istiyorum.

Seninle ilk tanıştığımız gün Paramaz yoldaşın anısına saygı duruşuyla başladığımız halk toplantısıydı. Suruç’ta Mehaser Köyü’ndeydik. Toplantı Kobanê direnişine dairdi, herkes söz alarak fikirlerini ve duygularını paylaşıyordu. Karadeniz’li bir yoldaşımız da toplantıda fikirlerini belirtti ve Artvin’li olduğunu söyledi. O anda dikkatini çekerek toplantı sonrası hemen yoldaşın yanına geldin. Boynunda Trabzonspor renkleri ve üzerinde Che resmi olan bir atkı vardı. Karadeniz’den geldiğini söyleyince seni ilk önce Karadenizli sanmıştım. Daha sonra Karadeniz sevdanı anlatmaya başladın bize. Karadeniz sevdanın Kazım Koyuncu’yu tanıdıktan sonra arttığını ve Karadeniz’in geçmişinin, geleneğinin aslında devrimci olduğunu ve ne yazık ki Ogün Samast gibi eli kanlı katillerle anılmasına karşı bir duruş olarak oralara gittiğini anlattın. Devrimci Trabzonsporlular sayfasının yöneticisi olduğunu söyledin. Sen bunları anlatırken bende de tam bir şaşkınlık hali vardı. Çünkü çok alışılagelmiş bir durum değildi bu. Karadeniz sevdalısı bir Kürt…

Bu zamana kadar hiçbir örgütte faaliyet yürütmediğini ama hiçbir zaman da duyarsız kalmadığını anlattın sonra. Bir gün Taksim’de yürürken bir grubun basın açıklaması yaparken polisin saldırısıyla gözaltına alındığını gördüğünde hiç beklemeden onlarla birlikte polise direndiğini ve sonrasında gözaltına alındığını anlatmıştın o akşam bize. Hiçbirini tanımazken duyarsız kalmamıştın. Gülerek dinlemiştik seni, sen de gülmüştün. Haklı şeyler söylendiği için duyarsız kalamamıştın.

Sınıra kimlerle geldiğini sorduğumuz da ise ‘Tek başıma geldim’ demiştin. Basından gördüğünü ve atlayıp geldiğini söyledin. Bu sefer kendi halkının çığlığını duymuştun. Sonra bizleri sordun, Paramaz yoldaştan etkilendiğini anlattın bizlere. Paramaz üzerine sohbet ettik. Komünistlerin orada olduğunu öğrenmek heyecanlandırmıştı seni. ‘Kobanê’de komünistlerin yanına nasıl katılınıyor?’ diye sormuştun. Tüm bunları konuşurken Kobanê ise tam karşımızdaydı. Bomba sesleri an an geliyordu. Karanlıkta herkes Kobanê’yi izlerken sadece gözüyle değil yüreğiyle de oradayken ve biz taşlara oturmuş sohbet ederken karşıda süren savaşın neden olduğunu anlamak için sorular sordun bize. Çok anlam veremiyordun. Kobanê için düşmanın hesaplarını konuşmuş olsak da o akşam sen pratiğinle öğretmiş oldun bizlere. Mazlumun yanında olan duruşunu Kobanê’de bir kez daha göstermiş oldun.

Mardin’de doğmuş olsan da sen bir ‘Karadeniz sevdalusu’ olarak yer aldığın direnişte Karadeniz’in devrimci geleneğini sürdürmüş oldun. Şimdi Kazım’ın yanındasın. Dağların çocuklarından denizlerin çocuklarına selam götürdün. Ve bizlere de bu kopmayacak kardeşliği büyütmek, sizin ideallerinize bağlı kalmak düştü.

Zafere kadar daima!”

http://www.etha.com.tr/Haber/2014/10/25/guncel/kobane-sehidi-vahap-guvene-mektup/

Benzer Yazılar