‘SENİ SARAYINDAN ALACAĞIZ’

Eski AKP milletvekili Feyzi İşbaşaran, Twitter’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.  Başaran, ‘Diktatör biz 12 Eylül’den geliyoruzç Geç bu sabah otelden almalarıç Seni saraydan alacağız’ şeklinde tweet atmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra savcılığa sevk edilen Feyzi İşbaşaran hakkında Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) belirlenen, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçundan tutuklanması ve “tehdit” suçundan da adli kontrol tedbiri uygulanması talep edildi.

Hakimlik, İşbaşaran’ın TCK’nın 299. maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçundan tutuklanmasına karar verdi. İşbaşaran hakkında üst sınırı 2 yıl olan TCK’nın 106. maddesi uyarınca “tehdit” suçundan yurtdışına çıkış yasağını kapsayan adli kontrol tedbiri uygulanmasına da hükmedildi.

‘Bir kısmını Adnan Oktar’a yazdım’

Feyzi İşbaşaran’ın savcılık ifadesinde, Twitter’da yazdıklarının bir kısmının kendisine ait olduğunu kabul etti, bir kısmını ise yazmadığını iddia etti. Başaran’ın “Yazdıklarımın bir kısmını Cumhurbaşkanına değil de Adnan Oktar’a yazdım” dediği kaydedildi.

İşbaşaran’ın attığı tweetler 

İşbaşaran son attığı tweet’te “Diktatör, biz 12 Eylül’den geliyoruz. Geç bu sabah otelden almaları. Seni sarayından alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

2009’da trafik polisleriyle tartışıp “Emniyet’te çete var” diyen AK Parti’li Feyzi İşbaşaran, kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildikten sonra partisinden istifa etmişti. Ölümle tehdit edildiğini iddia eden eski Elazığ milletvekili, “Başıma bir şey gelirse sorumlusu Tayyip Erdoğan’dır” demişti.

Tekme tokat saldırı

Hakkında yakalama emri bulunan ve sabah saatlerinde adliyeye götürülmek üzere Beyoğlu Karakolu’ndan çıkarılan İşbaşaran AK Partili bir grup tarafından “Hepimiz Tayyip’in askerleriyiz”, “Cumhurun başkanı Kasımpaşalı” ve “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla protesto edildi.

İşbaşaran’ı adliyeye götürecek polis aracı yumurta yağmuruna tutuldu. Kalabalık aracı yumruklayıp önünü kesmek istedi. Ancak polis kalabalığın önüne set kurarak aracın hareket etmesini sağladı. Bu arada kalabalığı engellemek isteyen AKP Milletvekili Metin Külünk de arada kaldı. İşbaşaran götürüldüğü adliyede de bir kişinin tekmeli saldırısına uğradı. Polis İşbaşaran’ı hızla adliye binasına götürdü. Güvenlik güçleri küfür eden saldırganı da yakaladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı, DHA

Benzer Yazılar