SEVAG BALIKÇI İÇİN İMZA KAMPANYASI

Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde öldürülen Sevag Balıkçı için change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaparken er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı için change.org’ta imza kampanyası başlatıldı.

Sevag Balıkçı’nın ölümüyle ilgili dosya şu an Yargıtay’da. Yargıtay başsavcısı dosyaya ilişkin mütalaasında Sevag Balıkçı’nın kasten öldürüldüğüne dair yeterli delil olmadığını ileri sürmüştü. İmzalar Yargıtay’a ve Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.

Sevag Balıkçı’nın ölümünden sorumlu olanların hak ettikleri cezalara çarptırılması talebinde bulunan imzacılar, kampanyada şu ifadelere yer verdiler:

“Askerlik yaptığı birliğinde, 24 Nisan 2011’de ‘şüpheli’ bir şekilde öldürülen Ermeni asker Sevag Balıkçı’nın ailesi, oğullarının öldürülmesini, 1915 Ermeni soykırımının devamı olarak değerlendirdi.

“Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yaparken Paskalya Bayramı’nın kutlandığı bir dönem ile Ermeni soykırımının yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan kurşun ile yaşamını yitiren Ermeni er Sevag Balıkçı’nın davası da adaletsizlikle sonuçlandı.

“Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan ve terhisine 23 gün kala öldürülen Balıkçı’nın ölümüne ilişkin davada, sanık Kıvanç Ağaoğlu, ‘taksirle öldürmek suretiyle, silahında dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Balıkçı ailesinin avukatları davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay’dan gelecek kararı bekleyen aile, Sevag’ın Ermeni soykırımının yas gününde öldürülmesinin tesadüf olmadığı görüşünde.”

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Benzer Yazılar