SOMA’DA MAAŞLARI ÖDENMEYEN MADENCİLER ANKARA’YA YÜRÜYOR

Manisa’nın Soma ilçesinde, Soma Kömürleri AŞ’ye bağlı maden ocaklarında çalışan işçiler, maaşlarının ödenmemesini protesto için Ankara’ya yürüyor…

Ücretleri ödenmediği için günlerdir eylem yapan Somalı işçiler  bugün kaymakam ile görüştü. Kaymakam ‘Bizim yapabilecek bir şeyimiz yok’ diyerek işçileri geri çevirdi. Sonuç alamayan yaklaşık bin işçi bunun üzerine yürüyüş kararı aldı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı Işıklar ve Atabacası Ocağı’nda çalışanların ücretlerini beş gün önce aldığını belirten işçiler, bugün de paralarının yatmadığını söyledi. ‘Maden işçisi burada devlet nerede?’, ‘Soma uyuma madencine sahip çık’ ve ‘Vur vur inlesin’ sloganları eşliğinde işçiler, bugün saat 11.30 sıralarında Gaziosmanpaşa Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti. Bir TOMA aracı, çevik kuvvet ve sivil polis ekiplerinin madencileri uzaktan takip ediyor.

Dün akşam Soma’da yaklaşık 1000 maden işçisi yatmayan maaşları ve verilmeyen kömürleri için gösteri yaptı. Cengiz Topel Caddesi’nde bir araya gelen işçiler, alkış ve taleplerini içeren sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası, madenciler Madenci anıtına doğru yürüyüşe geçtiğinde polis saldırdı. Saldırı sonucunda 3 ‪‎işçi‬ yaralandı.

Polisin madencilere saldırı anı:

soma (8)

soma (17) soma (16) soma (15) soma (14) soma (13) soma (12) soma (11) soma (10) soma (9) soma (1) soma (2) soma (3) soma (5) soma (6) soma (7)

Benzer Yazılar