SOYKIRIMI KURBANLARINA 100 YILLIK VEFA

1915 soykırımında hayatını kaybedenler dünyanın birçok kentinde, Türkiye’de çeşitli etkinliklerle anıldı. Etkinliklerde soykırımın 100’üncü yılında yüzleşmenin gerçekleşmesi için yürütülen mücadelenin 1915 yılında katledilen yüz binlerce insana karşı vicdani sorumluluk olduğuna dikkat çekildi. Soykırımın 100’üncü yılı dolayısıyla Ermeni, Süryani, Pontos Rum, Küçük Asya Rumları’nı hedef alan ve insanlığa karşı işlenen suç lanetlendi, devletin özür dilemesi istendi…

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu öncülüğünde, İstanbul Taksim’de düzenlenen etkinlikte  İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransız Konsolosluğu önünde yüzlerce kişinin katılımıyla anma gerçekleştirildi.

Ermenice, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce, “100’üncü yılda soykırımla yüzleş” yazılı pankart ile soykırım kurbanlarının fotoğraflarının bulunduğu pankart açılan anmada, yaşamını yitirenler anısına kırmızı mumlar yakıldı.

Sürgün edilen Ermeni aydınları, Hrant Dink ile Sevag Balıkçı’nın fotoğraflarıda taşındı.

Anma, Nor Zartonk öncülüğünde Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitlenin konsolosluk önüne yaptıkları yürüyüşün ardından soykırımı sembolleyen 19.15’te başladı.

istanbul2

Konsolosluk önüne konulan temsili dilek ağacına kurdele ve üzerlerinde Ermenice yazılar bulunan bez parçaları bağlanırken, ‘soykırım’da hayatını kaybedenlerin fotoğrafları yere serildi. Fotoğrafların üzerine karanfil atılarak, çevresine mumlar bırakıldı.

Anmada ilk olarak Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu üyesi ve aynı zamanda soykırım mağduru olan Heghnar Watenpaugh konuştu.

Büyükannesi soykırım mağduru olan Watenpaugh, ailesinin sürgün ile geçen yıllarını ve kayıplarını anlatarak, “Adalet istiyorlar, adalet istiyoruz. Bugün burada dünyanın dört bir yanından inkara karşı durmak için gelmiş olan Ermenilerle birlikteyiz, acılarımızın telafisi ve haklarımızın iadesine yönelik arayışımızda bizlere destek veren Türkiyelilerle birlikteyiz” dedi.

reuters-taksim-anma-dort-1024x683 reuters-taksim-anma-iki-1024x683

‘Gelin hep birlikte adalet için çalışalım’

Akdeniz’e bakan Hıdırbey köyünde yaşayan ve sürgünü kabul etmeyerek üç çocuğuyla birlikte Musa Dağı’na tırmanan büyükannesi Varter Kojanian’ın soykırımdan bu şekilde kurtulduğunu ve kendisinin de onun sayesinde hayatta olduğunu anlatan Watenpaugh, “Sevgili dostlar; haydi gelin sil baştan başlayalım. Büyük büyükannem gibi hep birlikte dağlarımıza tırmanalım. Bizler için çalan çanları dinleyelim. Gelin hep birlikte adalet için çalışalım” diyerek sözlerini sonlandırdı. Ardından konuşan AGBU Avrupa Temsilcisi Nicolas Tavitian da, soykırımla yüzleşme çağrısı yaptı.

‘Özür dileyin

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu adına yapılan basın açıklamasını ise platform üyesi Nurcan Kaya okudu.

Konuşmasında yüzleşme vurgusu yapan Kaya, soykırımın 100’üncü yılında yüzleşmenin gerçekleşmesi için yürütülen mücadelenin 1915 yılında katledilen yüz binlerce insana karşı vicdani sorumluluk olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yüzleşmenin gerçekleşmesi için çabalamak yanı başımızdan kopartılıp alınan halkların anısını yaşatmak için bir sorumluluktur.

“Yüzleşmenin gerçekleşmesini sağlamak Hrant Dink’e, Sevag Balıkçı’ya, Maritsa Küçük’e olan borcumuzdur. Kendi vicdanımıza karşı olan borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

“Şimdi sıra devlette; karşılıklı acılardan söz eden taziyeler değil, özür bekliyoruz. Özür dileyin. 100’üncü yıl yüzleşmek için bir fırsattır, yüzleşin!.”

ELMADAĞ, SULTANAHMET VE KUMKAPI’DA HAFIZA NÖBETLERİ

Türkiyeli Ermenilerin ilk durağı yüz yıl önce 23 Nisan gecesi evlerinden alınan Ermeni aydınlarını anmak üzere Elmadağ’da Gomidas Vartabed ve Avedis Nakkaşyan’ın yaşadığı ev oldu. Evin önüne hafıza taşı ve plaket bırakıldı.

Anma törenine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekili adayları Garo Paylan ve Levent Tüzel ve diaspora temsilcilerinden ‘Project 2015’ ekibi de katıldı.  anmalara katıldı.

İstanbul’daki anmaların bir sonraki durağı ise yüz yıl önce tutuklanan Ermenilerin tutulduğu Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin önü oldu. ‘Yüzüncü Yıl İnkara Son Girişimi’, saat 11:00’de başlayan anma törenine, EGAM (Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketi) ve Ruanda soykırımında hayatta kalanlar da yer aldı. Sultanahmet’teki anma törenine katılanlar, Eminönü’ne sessiz yürüyüş gerçekleştirerek Haydarpaşa Tren Garı’na geçti.

Törenler, Ermeni Patrikhanesi’nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde ‘Ermeni Soykırımı’ için ilk kez yapılan ayinle devam etti.

Dersim’de de Deradost (Dersimli Ermeniler ve Aleviler Dostluk Derneği) yüz yıl önce yaşanan soykırımı için bir araya gelip kurbanları andılar. Soykırımın tanınmasını talep ettiler.

11160670_10205318458792912_374611862474548684_n

YEREVAN’DA SOYKIRIMI ANMASI

Armenia Slaughter Centennial

(REUTERS)

Ermeni Soykırımının 100. yıldönümü dolayısıyla Ermenistan’ın başkenti Yerevan’daki Soykırım Anıtı önünde kitlesel anma törenleri düzenlendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da aralarında olduğu 60 ülke liderinin de katılımıyla devlet töreni düzenlendi.

Devlet temsilcileri Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a taziyelerini iletirken, anıta yaprakları Ermeni diasporasını, orta bölümü ise Soykırım Anıtı’nı temsil eden çelenk bırakıldı. Törene katılan liderlere ellerinde temsil edilen ülkelerin bayrağını taşıyan Ermeni gençler eşlik etti. Ermenistan devlet kanalı, birçok ülkeden konukların geldiği 100’üncü yıl anma törenlerini canlı yayınladı.

yerevan2

 

(REUTERS)

SARKİSYAN: İSTANBUL’DA SOYKIRIMI ANANLAR GÜÇLÜ İNSANLAR

Törende bir konuşma yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, “Yanımızda duran devletlere ve buradaki anmaları aktaran uluslararası basına minnettarız” dedi. İstanbul Taksim’de 1915 soykırımını ananlara da teşekkür eden Sarkisyan “Onlar güçlü insanlar” ifadelerini kullandı. Sarkisyan, “Ermeni toplumu her zaman insanlığa karşı suça maruz kalanların yanında olmaya devam edecektir. 100 yıl geçti. Hatırlıyoruz ve talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HOLLANDE: SOYKIRIM KURBANLARININ ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

Yerevan’daki törende konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Ermeni soykırımının kurbanlarının anısı karşısında eğiliyorum” dedi. Hollande sözlerine “Buraya Ermeni dostlarıma yaşamak zorunda kaldıkları trajedileri hiçbir zaman unutmayacağımnızı söylemek için geldim” diyerek devam etti.

yerevan

Lübnan’daki Ermeni toplumu kalabalık bir anma yürüyüşü düzenlerken, İranlı Ermeniler de Türkiye Büyükelçiliği yakınında bir gösteri düzenledi.

ermeni soykırımı anması lübnan

(AP)

ermeni soykırımı anması iran

(AP)

İsrail, Polonya ve Romanya gibi ülkelerde de 1915’in kurbanları dini ayinlerle anılırken, Türkiye’ye karşı protesto gösterileri düzenlendi.

kudüs-1

(KUDÜS-REUTERS)

ermeni soykırımı anması israil

(AP)

ermeni soykırımı anması romanya

(AP)

ermeni soykırımı anması polonya

(AP)

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Ermeniler, soykırımın 100’üncü yılı kapsamında parlamentonun karşısındaki Sintagma Meydanı’nda üç gündür süren “soykırım sergisi” nin ardından dün binlerce insanın katıldığı bir yürüyüş yapıldı.

Paris, Buenos Aires, Brüksel, Viyana, Berlin, Şam, Los Angeles, Stockholm, Bern, Marsilya gibi dünyanın birçok kentinde düzenlenen çeşitli gösterilerle soykırımında ölenler anıldı.

atina-1 atina bruksel ermeni-anma-berlin ermeni-anma-berlin1 ermeni-anma-beyrut1 ermeni-anma-beyrut11 Los-Angeles-1 Los-Angeles-2 viyana

bern marsilya

 

 

Benzer Yazılar