TEMEL/SİZSİNİZ CELAL BAŞLANGIÇ

Son birkaç gündür Celal Başlangıç imzalı ‘Yurtta Kürtlerle savaş, cihanda Kürtlerle savaş tam gaz sürüyor’ başlıklı bir yazı paylaşılıyor çeşitli haber sitelerinde.
Asıl olarak Türkiye’nin Suriye’ye giriş gerekçesinin IŞİD’e karşı olmadığını, hedefin Kürtler olduğunu anlatan bir yazı kaleme almış Celal Başlangıç.
Pek çok yazar gibi yazısını güçlendirmek için araya bir fıkra koymayı tercih ediyor. Bu tür makalelerde kısa öyküler, fıkralar, bir deyim, ünlü bir filozofun bir cümlelik sözleri vb. okuyucuya verilmek istenen mesajı daha kolay, daha anlaşılır hale getirebiliyor.
Celal Başlangıç da böyle yapıyor yazısını güçlendirmek için uydurulmuş bir fıkra buluyor ya da kendisi bu fıkrayı uyduruyor.
Fıkrada Kürt düşmanı bir Laz’dan bahsediyor.
Celal Başlangıç’ın söz ettiği Laz büyük ihtimalle İstanbul’dan Artvin’e kadarki coğrafyada yaşayan herkes. Asimilasyonun en önemli argümanlarından biridir tüm bu bölgede yaşayan insanlara Laz demek. Çünkü yüzyıllardır Sinop’tan Rize’ye kadar uzanan bölgede; Pontos’ta yaşayan Rumlar da, Ermeniler de Laz denilerek tek bir kimlikle anılacaktır. Sonuçta herkese Türk demek tutmayınca Laz demek akla yatkın görünüyor. Ama gerçekten Laz olan ve Rize’de, Artvin’de (Lazistan) yaşayan Lazlar, kendi dilleri ve kültürleriyle ne Türkler ne de Rum.
Celal Başlangıç tüm bu gerçekleri biliyor ve fıkrasında gerçek Lazlardan da söz ediyor olabilir.
Ama yüzyıldır bu tür Laz, Temel adı verilerek yazılan fıkralarla Karadeniz kıyısında yaşayan Rumlar, Ermeniler, Lazlar aşağılanıyor, ötekileştiriliyor. Burunlarıyla, anadili Türkçe olmayan Laz ve Rumların Türkçe konuşurken ki aksanlarıyla dalga geçiliyor, aptal yerine konuluyor Karadeniz kıyısında yaşayan insanlar bu fıkralarla.
Gelelim Celal Başlangıç’ın fıkrasındaki Kürt düşmanı Laz’a.
Bilindik bir fıkra anlatılıyor son günlerde diye giriş yapmış Celal Başlangıç.
Nerden bilindik acaba?
Bu fıkrayı bilindik yapan nedir? Lazların Kürt düşmanlığı mı? Neden bir Türk değil de, bir Lazdır bu fıkradaki Kürt düşmanı?
Celal Başlangıç Laz kimliğini (ve tabi Pontoslu Rumları da) kirleten bu söylemi nasıl içine sindirerek yazabilmiştir acaba?
‘’… bir Laz’la bir Kürt idama mahkum olmuş da asılacakları gün son isteklerini sormuşlar. Kürt ‘anamı görmek istiyorum’ demiş. Bir de Laz’a sormuşlar son isteğini. O da anasını görmek istiyor ama Kürt’e de çok kızgın. Sırf düşmanlık olsun diye söylemiş son isteğini: ‘Kürt anasını görmesin’ ‘’
Fıkradaki Laz, Kürt’e neden kızgın Celal Başlangıç?
Daha da ileri gidiyor Celal Başlangıç, ‘Kürt anasını görmesin’ günlerini yaşıyoruz diyor. Yani yüz yıllardır süregelen resmi ideolojinin bakış açısını Lazlar üzerinden açıklamaya çalışıyor.
Birileri Lazların ya da Karadeniz sahilinde yaşayan diğer etnik kimliklerin içinde yer alan bazılarının egemen Türk resmi ideolojisini pekiştiren kraldan kralcı tavrından yola çıkarak bu fıkrayı savunmaya kalkabilir (kalkmasın) ki, bu ayıptır, yazarsın oraya Türk milliyetçiliğinin, ırkçılığın Kürt düşmanlığı devam ediyor diye herkes net anlar ne denmek istediğini.
Mazlumları savunurken bir diğer mazlum kesimleri zalimlerin ağzını kullanarak, ötekileştirmek, aşağılamak, karalamak, hakaret etmek doğru değildir.

Karadeniz’e kıyı olan ne Pontos’ta ne de Lazistan’da o fıkralarda anlatılan insanlar yaşamıyor Celal Başlangıç.
Biz Temel değiliz, temel/sizsiniz Celal Başlangıç.

Benzer Yazılar