TERZİ FİKRİ -FİKRİ SÖNMEZ- MEZARI BAŞINDA ANILDI

Fikri Sönmez

Uyguladığı yerel yönetim anlayışıyla ve mücadelesiyle “Terzi Fikri” olarak efsaneleşen Fikri Sönmez, ölümünün 29. yılında Fatsa’nın Kabakdağı köyünde yeniden düzenlenen anıtsal mezarı başında anıldı.

Saygı duruşu ve konuşmalarla gerçekleştirilen anma törenine Fikri Sönmez’in ailesi, yakın dostları ve sevenlerinden oluşan kalabalık bir grup katıldı.

HAPİSHANE ARKADAŞLARI ONU ANLATTI

Fikri Sönmez’in Amasya Cezaevi koğuş arkadaşlarından Turhan Ertan: ‘‘Fikri abi koğuşa gelene kadar koğuştaki hayat çok dağınık ve ikişerli üçerli gruplar halinde yürüyordu. Fikri abi koğuşa geldikten sonra hepimizi topladı ve ‘eğer biz devrimciysek bugün hapishanede bile olsak burada kendi karakterimiz ve değerlerimizle yaşayacağız’ dedi ve Fikri abinin gelişinden sonra koğuştaki yenilgi havası ortadan kalkarak komün yaşama geçildi.‘‘  diye konuştu.fatsa1

Yine Fikri Sönmez’in koğuş arkadaşlarından Bahtiyar Yeşiltaş: ‘‘Fikri abi kendisine çok zarar verdiğini bile bile sigaradan vazgeçmezdi. Koğuşta bize ‘bakın ben ölüp gidicem benim mezarıma geldiğinizde sigaralarınızı tam içerseniz size hakkımı helal etmem, sigaralarınızı yarım için giderken kalan yarısını benim mezarıma dikin ben ordan içerim’ demişti. Ben her mezara gelişimde bunu yaparım. ‘‘ dedi.

Anma boyunca duygulu anlar yaşayan Fikri Sönmez’in eşi Nurten Sönmez mezar başında duasını okuduktan sonra diğer mezarları gezerek onlara da dua okudu.

Anmaya gelen kitleyi Kabakdağı Muhtarı ve ihtiyar heyeti karşıladı. Kabakdağı muhtarı ‘‘Fikri abiyle aynı siyasi görüşte değildik ama o bizim için bütün siyasi karakterinin üstünde hepinizin olduğu gibi insanlığıyla, karakteriyle Fikri abimiz, Fikri amcamız, Fikri dedemizdi .‘‘ derken, Kabakdağı Kültür Kalkınma ve Turizm Derneği başkanı da gelenleri ‘‘ hoşgeldiniz‘‘ diyerek selamladıktan  sonra ‘‘Biz o yıllarda çocuktuk tabii ve siyasi olarak Fikri amcayla çok uç kulvarlardaydık. Ve biz Kabakdağlı gençler maalesef onu yıllarca öcü gibi bilerek büyüdük. Ancak yaşımız kemale erdikçe, onun insan yönünü anlatılanlarda gördükçe o hepimizin Fikri amcası oldu ve biz de Fikri amcamıza sahip çıktığımızı göstermek için bugün buraya geldik‘‘ dedi.

Son olarak konuşan Fikri Sönmez’in oğlu Naci Sönmez:fattt, “Fikri Sönmez’in, siyasetlerin grup ilişkilerine sığmayacak kadar büyük bir değer olduğunu herkese anlatacağız. Onun dünyada bile takdir gören bir yerel yönetim lideri olduğunu anlatmayı ısrarla sürdürerek birlikte bir anma yapmak için herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Bunu ne zaman başarırsak ben de o zaman eziklik duymadan bu mezarın başına gelebileceğim.” diyerek, anmaya katılmak için Fatsa’dan, başka il ve ilçelerden gelen herkesi selamlayıp teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

EVİNDE ANMA YEMEĞİ

Fikri Sönmezin mezarı başında bir araya gelenler daha sonra topluca Fikri Sönmez’in Kabakdağı köyündeki evinin önünde buluştular. Aile tarafından hazırlanan yemekler yenilirken, yapılan söyleşiyle Fikri Sönmez’i ve mücadelesini anmaya devam ettiler.

 

Benzer Yazılar