Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /srv/www/vhosts/devrimcikaradeniz.com/httpdocs/wp-content/themes/mts_newsonline/options/php-po/php-po.php on line 187
TEZKERE VE IŞİD’E DESTEK SAVAŞ VE KADIN KATLİAMI DEMEKTİR | Devrimci Karadeniz

TEZKERE VE IŞİD’E DESTEK SAVAŞ VE KADIN KATLİAMI DEMEKTİR

Kadınlar “Tezkere ve IŞİD’e destek savaş ve kadın katliamı demektir. Barış böyle olmaz” pankartıyla Boğaziçi Köprüsü’nü trafiğe kapattı. Gözaltına alınan avukat Züleyha Gülüm “Bu tezkerenin Kobane’nin işgali anlamına geleceğini, halkın iradesini ihlal edeceğini söylüyoruz. Türkiye’nin kendi sınırları dışında bir yeri işgal etmesi IŞİD’e karşı değil, halka ve halkın iradesine karşı gelecektir. Oradaki savaşın kadın katli üzerine kurulu olduğunu, IŞİD’in kadınları kaçırıp tecavüz ettiğini biliyoruz. Tezkereyle ortaya çıkacak yeni bir savaşla, kadın katliamları ve tecavüzler artacaktır” dedi.

Çiçek Tahaoğlu

Kadınlar, bu sabah “Tezkere ve IŞİD’e destek savaş ve kadın katliamı demektir. Barış böyle olmaz” yazılı pankartla Boğaziçi Köprüsü’nde eylem yaptı.

Köprüde iki şeridi trafiğe kapatan kadınlar, yarım saatlik eylemin ardından gözaltına alınarak Vatan Emniyet’e götürüldü. Gözaltına alınan 16 kişi arasında iki kadın avukat da bulunuyor.

Gözaltındaki avukat: Tezkere Kobane’nin işgalidir

Gözaltındaki avukat Züleyha Gülüm bianet’e konuştu.  “Tezkere ve IŞİD’e karşı pankart açtık. Şu anda gözaltındayız. Haseki’ye sağlık kontrolleri için getirildik. Tekrar Vatan Emniyet’e götürüleceğiz” dedi.

Tezkerenin bugün görüşüleceğini hatırlatan Gülüm, “Bu tezkerenin Kobane’nin işgali anlamına geleceğini, halkın iradesini ihlal edeceğini söylüyoruz. Türkiye’nin kendi sınırları dışında bir yeri işgal etmesi IŞİD’e karşı değil, halka ve halkın iradesine karşı gelecektir. Oradaki savaşın kadın katli üzerine kurulu olduğunu, IŞİD’in kadınları kaçırıp tecavüz ettiğini biliyoruz. Tezkereyle ortaya çıkacak yeni bir savaşla, kadın katliamları ve tecavüzler artacaktır” dedi.

“IŞİD kadın katliamı yapıyor”

bianet’e konuya ilişkin bilgi veren Barış İçin Kadın Girişimi’nden Filiz Karakuş, karma kadın grubunun köprüde yaptığı eylemin amacını şöyle anlattı:

“Bugün tezkere oylanacak ve dün gece gelen haberlere göre IŞİD Kobane’ye yakın köylerin çoğuna girmiş durumda. Bu tezkerenin anlamını daha önceden de biliyoruz; tezkere Türkiye’nin işgal anlamına gelecek adımlar atabilmesi sonucunu doğuruyor. Tampon bölge ise başta Kürtler olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının yaşamı üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracak.

“IŞİD kadın düşmanı ve sürekli kadın katliamı yapan bir örgüt. Hem Şengal hem Kobane’de yerinden edilenlerin büyük çoğunluğunun kadın olduğunu görüyoruz.

“Hükümeti tezkere ve IŞİD’e dolaysız destek politikaları nedeniyle protesto ediyoruz” dedi.

KAYNAK: http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/158888-koprude-tezkere-eylemi-yapan-kadinlar-gozaltinda

Benzer Yazılar