TRABZON TÜRKİYE DEĞİLDİR

Tamer Çilingir

TRABZON TÜRKİYE DEĞİLDİR #TrabzonNotTurkey

Aylardır Trabzonspor taraftarları, sosyal medyada #TrabzonNotTurkey tagını kullanarak mesajlar yazıyor. Hemen anlaşılacağı gibi, 2010-2011 sezonunda şike yapılarak şampiyonluğu elinden alınan bir şehrin futbol taraftarlarının öfkesinden sözediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince suçu sabit olan şikeciler hakkında verdiği cezalara rağmen, başta burjuva medya olmak üzere, burjuva partileri AKP, CHP, MHP,  spor ve hukuk katili TFF ve şikeci Fenerbahçe yönetimi ‘‘ADALET‘‘sizlikte sınır tanımıyor.

23 Kasım 2011′de bir gece yarısı toplanan meclis, AKP, CHP ve MHP milletvekillerinin eksiksiz katılımıyla ”Şike Yasası”nı çıkarıyor ve şikeci ve dahi kontrgerilla ilişkilerini saklamaya dahi gerek duymayan, üstelik de solculuktan dem vurup mağdur rolü oynayan Aziz Yıldırım –hapisten çıktığında koşarak ziyaretine gittiği Mehmet Ağar’dır– aklanmaya çalışılıyordu.

Propagandayı ağız birliği yapmışçasına yürütüyordu siyaset ve medya. Onlara göre herşey ‘’açıktı’’; Trabzon ’’çocuklardan katillerin’’ yapıldığı bir şehirdi. Papazlar bıçaklanır, devrimciler, Kürtler linç edilirdi Trabzon’da. Üstelik bu propagandayı yapanlar tüm bunları bir de sol söylemlerle dile getiriyorlardı. Bu manipülasyonlara destek olması için de Trabzon’da yaşanan birçok gerçeği görmezden geldiler:

HES, çay ve fındık üreticilerinin direnişleri yoktu onların Trabzon’unda…

Anadolu’nun dört bir yanında yaşanan haksızlıklara ve adaletsizliklere başkaldırdığı için toprağa düşen Trabzonlular da yoktu…

Kürtlerin yaşadığı acıları, acıları bilip, yürekleri onlar için atan Trabzonlular da yoktu.

Berkin’in cenazesinde Trabzon’da toplanan onbinlerin öfkesi de yoktu onların Trabzon’unda…

Varsa yoksa ’’faşist’’ bir Trabzon vardı sadece…

Ama aynı lafları edenler, geçen Pazar günü, Fenerbahçe ile oynanan maç sonrası, Trabzonsporlu taraftarlarla polis arasında yaşanan çatışmaya dair de ’’Vandallar’’, ’’Teröristler’’ başlıklarını atanlardı.

Trabzonspor yönetimine gelip, o olanaklarla  Uzungöl’de HES kurmaya kalkanlar, ’’Biz Rum muyuz?’’sözleriyle ırkçılık yapanlar, iktidar partisinin mitinglerinde boy gösterenler, miting meydanlarında ’’En milliyetçi şehrimiz Trabzon’dur’’ nutukları atanlar başta olmak üzere, bu ülkenin sözde aydınları, spor yazarları ve sahipleri bilmelidirler ki, Trabzon’u ’’ötekileştirme’’ çabalarınız beyhudedir.

İşte Trabzonlular haykırıyor ’’Trabzon Türkiye Değildir’’ diye. Evet bu belki üç yıldır akla hayale gelmeyecek tezgah ve oyunlarla sergildeğiniz tiyatroya tepkidir. Adaletinize, adaletsizliğinize tepkidir. Ama bunun bir başka sosyolojik alt yapısı var İstanbullu beyefendiler ve hanımefendiler.

Birilerini kendinize benzetmek için bir asırdır ne yaptıysanız onu yapmaya devam ediyorsunuz aslında. Yani bu bir asırlık hesaplaşma bitmedi.

Sorun, onyıllar süren İstanbul saltanatınızın yıkılması ve Anadolu’nun en efsanevi taraftarlarının başının ezilme çabası da değildir.

Sorun, 2010-2011 şampiyonluk kupası da, şike yasası ve üç yıldır yaptığınız adaletsizlikler de değildir.

Sorun, sizin bize hatırlattığınız bir başka ve önemli bir sosyolojik gerçekte aslında…

İstanbullu hanımefendiler ve beyefendiler, siz ne derseniz deyin, TRABZON TÜRKİYE DEĞİLDİR!..

Benzer Yazılar