TRABZONLULAR FAŞİST ENGELLEMELERE, ANTİDEMOKRATİK BASKILARA ‘HAYIR’ DEDİ

Aralarında Kadir İnanır, Nuray Mert gibi Trabzon kökenli birçok aydın, gazeteci ve sanatçının bulunduğu “Trabzonlular Sivil İnisiyatifi” adlı oluşum HDP Trabzon İl Örgütü kurulma aşamasında yaşanan baskılara karşı  İstanbul`da geniş katılımlı bir basın açıklaması yaptı.

trabzonlular2

Grup adına açıklama yapan Mimar Aysel Durgun, “Ülkemizde demokrasi mücadelesi tüm dinamikleriyle hız kesmeden sürmektedir. Ancak demokrasi mücadeleleri sonucu elde edilen kazanımlar maalesef ülkemiz coğrafyasının her alanında yaygınlaşmış değil. Bu duruma son örnek yasal bir parti olan HDP’nin Trabzon’da il örgütü kurma çalışmalarının engellenme çabası, tehdit ve baskılardır. O nedenle Trabzon kökenliler olarak kentimizdeki bu antidemokratik tutuma karşı durma ve kentte örgütlenme özgürlüğünü savunma adına mücadele etme kararı aldık ve bu amaçla bir çağrı metni hazırladık. Bu metne bir hafta içinde aralarında sinemacı, müzisyen, gazeteci, yazar, mimar, mühendis, işçi, öğrenci her meslekten yüzlerce Trabzonlu hemşehrimiz imza attı” dedikten sonra Trabzonlular Sivil İnisiyatifinin açıklamasını okudu.

trabzonlular3

Açıklamada;

“Yaklaşık dört bin yıllık tarihi ve kültürel mirasını taşıdığımız bir kentin, coğrafyanın çocuklarıyız. Dolayısıyla tarihe ve insanlarımıza karşı sorumluluklarımız var. Son günlerde kadim kentimiz Trabzon’da HDP İl Örgütü’ne yönelik baskı ve tehditlerin sürdürüldüğüne tanık oluyoruz. Bu baskılar sonucu söz konusu partinin kurucuları olan iki Trabzonlu hemşerimiz çalıştıkları iş yerinden atılmışlar. Zaman zaman kentimizde bir takım çığırtkanların yaptığı gürültü kirliliği sonucu sağduyunun hâkimiyetini kaybettiğinin farkındayız.

Ayrıca, demokrasi kültürünü henüz hazmedememiş kitlelerin varlığı kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Yakın geçmişte gerçekleştirilen daha vahim olayların ve provokasyonların sahipleri artık herkesin malumudur. Bu kitleleri çoğunlukla el altından, bazen açıkça yöneten ve yönlendirenler öncelikle ülkemize kalıcı zararlar vermeye devam ediyorlar. Israrla sürdürülen, sözde sorumlu kanaat önderlerinin kullandıkları nefret dili toplumumuzda telafisi mümkün olmayan sosyolojik ve psikolojik tahribatlara yol açmaktadır. O nedenle, farklı kentlerde ve coğrafyalarda yaşamını sürdüren ve hiçbir zaman Trabzon’la fiziki ve gönül bağını koparmamış olan Trabzonlular adına bundan böyle bu tür antidemokratik eylemlere ve söylemlere kayıtsız kalmamaya karar verdik.

Son söz olarak diyoruz ki; HDP dâhil, bu ülkenin yasal herhangi bir partisi her yerde olduğu gibi Trabzon’da da örgütlenebilir, siyasi faaliyet sürdürebilir. Demokratik hak ve talepler hiçbir gerekçeyle engellenemez. Trabzon’da hiçbir yurttaşımız veya yurttaşımız olmayan herhangi bir insan siyasi faaliyetlerinden, düşüncelerinden, inancından, kimliğinden dolayı suçlanamaz, tehdit ve taciz edilemez. Trabzonlular olarak halen kentimizde yaşamakta olan halkımızı daha duyarlı olmaya, kime yapılırsa yapılsın tüm haksızlıklara karşı durmaya, gizli-açık kışkırtmalara alet olmamaya çağırıyoruz.

Biz kadim kentimiz dışında, dört bir yanda yaşayan Trabzonlular olarak kentimizi, derelerimizi ve insanlarımızı sahiplenmeye devam edeceğiz. Bilinsin ki, Trabzon’u ve insanlarını yalnızlaştırmaya kimsenin gücü yetmeyecek” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından aralarında Oyuncu Kadir İnanır, Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, Gazeteci Nuray Mert, Mimar Eyüp Muhcu, Müzisyen Apolas Lermi,  Müzisyen İlknur Yakupoğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, Yazar Attila Aşut, Şair Çiğdem Sezer gibi birçok ismin bulunduğu Trabzonlu imzacıların listesi basına dağıtıldı.

 

Benzer Yazılar