TÜRKTÜK AMA BAZILARI DAHA TÜRKTÜ

Tamer Çilingir

türktük ama türklere ait olduğu iddia edilen en güzel yerler bazı türklerindi sadece…

türktük ama bazı türkler hiç hastalanmaz iken, biz hastane kapılarında rehin kalırdık yoksul olduğumuz için…
türktük ama biz çocuklarımıza süt bulamaz, oyuncak alamaz iken, bazı türklerin çocukları yurtdışında okur, ingilizce kahvaltı eder, almanca koşar, fransızca şiir okurlardı.
türktük ama bazıları daha türktü…
birileri bizden daha farklı bir yaşam sürüyorlardı. emeğimiz, alınterimiz yetmiyordu insanca yaşamamıza ama ”türk, öğün, çalış, güven” yazıyordu, duvarlarda, panolarda, kitaplarda…

olsun, aç, açıkta kalabilir, hastalıklarla ölebilir, yoksulluğumuzla aşağılanabilir ama türklüğümüzden vazgeçemezdik yine de. Çünkü biz türktük, öğünecektik bununla ve o bizden daha iyi yaşam koşullarına sahip olanlar için çalışmaya, onlara güvenmeye devam edecektik.
eksik olan bir şey vardı aslında…

biz sadece türk değildik, müslümandık, sünni müslümandık aynı zamanda.
öyleyse değişmeliydi bazı şeyler; övünülecekse, sadece türklüğümüzle değil aynı zamanda müslümanlığımızla da övünülmeliydi. Sadece bazı türkler için çalışıp, onlara güvenmeyle yetinmemeli, bazı müslümanlar için de çalışıp, onlara da güvenmeliydik. ingilizce kahvaltı edebilir, almanca koşabilir, fransızca şiirler okuyabilirdik ama mesela arapça da uyuyabilirdik ek olarak. ne sakıncası olabilirdi ki, nasılsa biz türktük, müslümandık.

herşeyden önce kim olduğumuzu bilmedik, bilemedik hiç…
bir ayyıldızlı bayrağın önünde her gün ant içtirdiler…
”türküm, doğruyum”la başlar, ”ne mutlu türküm diyene” ile biterdi. bu nasıl bir iman tazelemektirdi ki her gün yapmaz isek, sanki unutulacaktı.

neydi bu korku?
bize her gün ”vallahi ben türküm” diye tekrar ettirilen?

sanki bu zikirden vazgeçersek, birisi gelecek sen türk değilsin diyecek ve herşey alt üst olacaktı.
sonra ve tabi evveliyle ”elhamdülillah müslümanım”la pekişti tüm bunlar… sorun değildi türk olmak, müslüman olmak ama bir şeylerin gizlendiği, yalanlarla kurgulanmış bir hikayenin ortasında olduğumuz o kadar açıktı ki…

yedi düvele karşı büyük bir anti emperyalist kurtuluş savaşı vermiştik…
iman gücüyle, vatan sevgisiyle başarmıştık…
düşmanlarımız vardı ve uyanık olmalıydık…

ve yine bu sabah istanbul borsasında bazı hisse senetleri yükseldi… dolar, euro, türk lirası karşısında değer kazandı… olsun nasılsa bazı türklerimiz ve müslümanlarımız  bu işten kazançlı çıktı ya gerisinin ne önemi var?

Benzer Yazılar