TÜRKİYE SÜRYANİ VE PONTOS RUMLARINDAN DA SOYKIRIM İÇİN ÖZÜR DİLESİN

Dünyanın farklı ülkelerinde çalışma yürüten 6 Asuri-Süryani dernek ve kurumu HDP milletvekillerine yolladıkları ortak mektupta, HDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in Meclis’e verdiği ‘Devlet Özür Dileme Kanun Teklifi’ne soykırımına uğrayan Süryani ve Pontus Rumlarını da eklemeleri çağrısında bulundu.

Mektupta Tuncel’in verdiği Ermenilerden soykırım için özür dilenmesini de içeren önergeyi memnunlukla karşıladıklarını belirten örgüt yöneticileri, önergeye soykırımına uğrayan Süryani ve Pontus Rumlarının dahil edilmemelerini eksiklik olarak belirtiyor ve önergeye Süryani ve Pontus Rumlarının da dahil edilmesini talep ediyor.

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi, Seyfo Center’den Sabri Atman, Amerika Mezopotamya Örgütü’nden David W. Lazar, İsveç Asur Gençlik Federasyonu’nundan Peter Butros, İzmir Süryani Dostluk ve Dayanışma Platformu’dan Zeynep Tozduman, Almanya Asuri Federasyonu’ndan Johann Roumee, Irak Hıristiyanlar Yardım Konseyi’nden Juliana Taimoorazy’ın imzaladığı mektupta HDP milletvekilleri, demokratik kurum ve kuruluşlardan, insan hakları savunucularından, kadın örgütlerinden, ekolojistler, erdemli Müslümanlar ve LGBT’lerden 1915 yılında yapılan soykırımın kabul edilmesi ve Süryani soykırımının en geniş kitlelere anlatılması için çalışma yürütmeleri isteniyor.

1915 yılında bugünkü Türkiye sınırları içinde İttihat ve Terakki Partisi tarafından çok büyük insanlık suçları işlendiği belirtilen mektupta “Ermeni- Pontus Rum- Ezidi ve Asur-Süryani halkına yaşatılan tehcir ve soykırımda iki milyonunun üzerinde insan soykırıma uğramış, geri kalan birçoğu da tehcir ve sürgünlerde hayatlarını kaybetmiştir. Bu büyük acıda Asur-Süryani halkı yüzbinlerce evladını yitirmiştir. Türkiye kamuoyunda Süryani Soykırımı (Seyfo) nedense hep unutulan ve görmemezlikten gelinen bir soykırımdır. Bunun demokratik çevreler tarafından görmemizlikten gelinmesi, inkar edilmesi acılara daha fazla acı katmaktadır” ifadelerine yer veriliyor.

6 örgütün yöneticileri, HDP milletvekillerinden önergenin Süryani ve Pontus Rumlarını da kapsayacak bir biçimde yeniden düzenlenmesini rica ediyorlar.

KAYNAK: http://www.ajansafirat.com/news/guncel/6-suryani-kurulusundan-hdp-ye-cagri.htm

Benzer Yazılar