TUTUKLULUK ABDULLAH DEMİRBAŞ İÇİN ÖLÜMCÜLDÜR! TUTUKSUZ YARGILANSIN

Devrimci Karadeniz 20/09/2015 TUTUKLULUK ABDULLAH DEMİRBAŞ İÇİN ÖLÜMCÜLDÜR! TUTUKSUZ YARGILANSIN için yorumlar kapalı
TUTUKLULUK ABDULLAH DEMİRBAŞ İÇİN ÖLÜMCÜLDÜR! TUTUKSUZ YARGILANSIN

‘Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi’, Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş’ın son bir hafta içinde iki kez acile kaldırıldığına dikkat çekerek, Demirbaş’ın sağlık durumunun dikkate alınmadan tutuklu yargılandığına vurgu yaptı.

Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi, dün hasta mahpuslara özgürlük talebiyle gerçekleştirdikleri eylemin 66’ncı haftasında Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi. “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Biji berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı eyleme Ankara Düşünce Özgürlük Girişimi üyeleri, İsmail Beşikçi ve Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş’ın kızı Berfin Ezgi Demirbaş ve çok sayıda yurttaş da destek verdi.

İnisiyatif adına açıklama yapan Mahmut Konur, Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş’ın son bir haftada iki kez acile kaldırıldığını aktararak, Demirbaş’ın sağlık durumunun dikkate alınmadan tutuklu yargılandığını söyledi. Konur, Demirbaş’ın “ölümcül risk” taşımasına rağmen avukatlarının tutuksuz yargılanma talebinin reddedildiği belirtti. Hasta mahpusların kimseden af ya da iyilik talebinde bulunmadığını ifade eden Konur, Demirbaş ve tüm hasta tutukluların  derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kamuoyunda ilk olarak “çok dilli, çok kültürlü belediyecilik” uygulaması nedeniyle görevden alınıp tutuklanmasıyla tanınan Diyarbakır Sur ilçesi eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, bu kez başka bir “gerekçe” ile tutuklanmış bulunuyor ve sağlık durumu dikkate alınmadan “tutuklu” yargılanıyor. Abdullah Demirbaş’ta; “kalıtımsal kan pıhtılaşması” (derin ven trombozu) hastalığı nedeniyle kollarda ve bacaklarda tromboz, bacakta şişlik, yürüyememe hali, oluşan pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi sonucu oluşan akciğer embolisi, buna bağlı nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı ile karakterize bir tablo oluşuyor. Bu tablo bazen ölümcül olabiliyor. Embolinin kalp veya beyinde oluşması halinde ise kalp veya beyin enfarktüsü oluşabilir.

Abdullah Demirbaş son bir haftada iki kez acile kaldırılmış bulunuyor. İlk tutuklandığında onun için yapılan ulusal ve uluslar arası kampanya sonucu, sağlık durumu ve adli tıp raporları dikkate alınarak serbest bırakılan Abdullah Demirbaş’ın tutuklu kalması “ölümcül risk” taşımasına rağmen avukatlarının “tutuksuz yargılanma talebi” reddedilmiş bulunuyor. Tutuklanma sebebi ise henüz avukatına ve kamuoyuna açıklanmış değil.

abdullah1 abdullah2 abdullah3 abdullah4

Yoruma Kapalı.