YA BAŞ EĞECEKSİNİZ YA BAŞ VERECEKSİNİZ

Tamer Çilingir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polis Teşkilatının kuruluşunun 171. yıl dönümü nedeniyle 7 Nisan 2016 günü Cumhurbaşkanlığı’ndA polisleri kabul ediyor. ’’Karakollarımız şefkat kapısı oldu’’ diyor cumhurbaşkanı kabul sırasında yaptığı konuşmasında.
’’Polislerimize küfür edildi, polislerimiz hep sabırlı oldu sesini çıkarmadı’’ diyor.
Temmuz’dan bu yana 153 polisin öldüğünü, polise olan şükran borcunu asla ödeyemeyeceklerini söylüyor.

Varlığımıza, birliğimize, dirliğimize kastedenlere eyvallah etmeyeceğiz, asla! Diyor Tayyip Erdoğan ve merhametlerinin, sabırlarının, hoşgörülerinin, iyi niyetlerinin sınırını belirtiyor: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet!

Tek milletin içinde Kürtler, Boşnaklar, Abazalar, Romanlar da vardır diyor Tayyip Erdoğan. Bu saydıklarımın hepsi Türk Milletidir diye de ekliyor. Bayrak diyor, vatan diyor Tayyip Erdoğan.
Devletin bölünmez bütünlüğünden dem vuruyor.

100 yıldır soykırımlarla, katliam ve işkencelerle ayakta duran cumhuriyetin bugünkü temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan da kendisinden öncekiler gibi resmi ideolojinin özünü ifade eden cümleler kuruyor:

”ya baş eğeceksiniz ya baş vereceksiniz!” diyor.
1919’dan bu yana baş eğmeyenlerin başını alan devlet, baş eğmeyenleri katlederek ayakta duruyor. Recep Tayyip Erdoğan bu sözleri sarf ederken bu gerçeğin bilinciyle konuşuyor.
Baş eğin diyor, baş eğmezseniz baş almaya yani katletmeye devam edeceklerini söylüyor.
Ermenilere, Rumlara, Pontos Rumlarına, Süryanilere, Alevilere, Kürtlere, Sosyalistlere, muhaliflere bugüne kadar ne yapıldıysa bundan böyle de devletin bekası için aynı şeylerin yapılacağını tekrarlıyor.

Baş eğmek mi, baş vermek mi?

Bu iki seçenek 100 yıldır karşı karşıya olduğumuz dayatmadır.
Baş eğmek, Türk ve Suni Müslüman kimliğini kabul etme ve sömürüye dayanan bir avuç zenginin milyonların yoksulluğu üzerinde şekillenen anti demokratik, insan haklarına karşı, ırkçı, şoven, gerici resmi devlet ideolojisi ve sistemine karşı çıkmamak demektir.
Aksi durum, terörist, vatan haini ilan edilip, hapse atılmak, katledilmek anlamına gelen ’’baş vermek’’ dayatmasıdır.

Baş eğmeden, baş vermeden var olmanın yollarını bulmak en iyisi olsa da, baş eğmektense baş vermek, insanlık onuru açısından değerli olandır. Bu yanıyla baş eğmeyeceğiz demek, bu devlet gerçekliği karşısında baş vermeyi gerektirecektir.

Benzer Yazılar