YANNİS VASİLİS YAYLALI SERBEST BIRAKILSIN

Pontos Rum aktivisti ve vicdani retçi bir gazeteci olan Yannis Vasilis Yaylalı Roboski köyündeki evinden sabah 07.00’de gözaltına alındı. Gece 03.00’te başlayan sokağa çıkma yasağının ardından sabah Yannis Vasilis Yaylalı’nın evine gelen Gülyazı Alayı’ndan askerler, “terör örgütüne destek ve üye olma şüphesi”yle Yaylalı’yı gözaltına aldı. Evde 3 saat süren arama sonucunda 3 yıl önce Roboski katliamına yönelik yapılan imza kampanyaları, bazı broşürler ve bir kitaba el konuldu. Gülyazı ve Roboski köylerinde sokağa çıkma yasağı hala devam ediyor.

Yaylalı hakkında peşi sıra sürdürülen soruşturmaların ardından son olarak Pontos Rum soykırımı ile ilgili Facebook’ta yaptığı bir paylaşım sebebiyle “Atatürk’ün hatırasına hakaret” ettiği gerekçesiyle dava açılmış kendisine iddianame yollanmıştı. Yaylalı 1994 yılında Türk ordusunda zorunlu askerliğini yaparken, PKK’ye esir düşmüş, Genelkurmay yetkililerince ailesine bu işin peşini bırakmaları zaten Rum oldukları söylenmişti. Bunun ardından ailesinin soy kütüğünü araştıran Yaylalı, babasının dedesinin adının Konstantin olduğunu ve tüm ailesinin katledildiğini öğrendi. Kendi ailesi başta olmak 1914-1923 yılları arasında Karadeniz’de Pontos Rumları’nın yaşadığı soykırımı anlatmaya başlayan Yaylalı’nın üzerindeki baskılar da bu yüzden arttı.

Hakkında açılan tüm soruşturmalarda çağrıldığı ifadelere giden Yaylalı’nın bu şekilde gözaltına alınması sosyal medyada da protesto edildi.

Suçlu olan soykırımcılardır, katillerdir, işkencecilerdir, onları eleştirenler değil. Kendi dedelerini katledenleri eleştirdiği için hakkında soruşturma açılan Yaylalı’nın gözaltına alınması kabul edilemez.

Yannis Vasilis Yaylalı’nın serbest bırakılması için herkes sesini yükseltmelidir.

YANNİS VASİLİS YAYLALI SERBEST BIRAKILSIN.

Benzer Yazılar