YIRCA’DA ŞİRKETLERİN HUKUKU: ÇED RAPORU BAŞTAN AŞAĞI HUKUKSUZ

yircatermiksantral1

Yırca termik santral istemiyor: Köylüler, kesilen zeytin ağaçlarının yerine yenilerini dikti.

Nur Banu Kocaaslan

Manisa’nın Soma ilçesinin Yırca köyünde, AKP’ye yakın Kolin Grubu’nun termik santral inşaat için yasal sürecin sonlanmasını beklemeden 6 bin ağacı sökmesi sonrasında ‘zorba hukuku’ tartışması devam ediyor. Şirket, tüm eylemlerinin ‘hukuka uygun’ olduğunu savunsa da, süreci yakından takip eden avukatlar aynı görüşte değil.

Greenpeace avukatı Deniz Bayram, termik santrale ilişkin ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunun usül bakımından birçok eksikle alındığını belirtti. Bayram, ÇED öncesi Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ndan köylülere haber verilmediğini, kendilerinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusu yaptıktan sonra öğrenebildiklerini söyledi.

Yasal olarak köylülere bilgi verilmesi gerektiğini vurgulayan Bayram, ÇED kurulunda olmalarına rağmen Tarım ve Gıda Bakanlığı ve Manisa İl Müdürlüğü’nün de ÇED toplantısından haberdar edilmediğini aktardı.

‘Çevre Bakanlığı neyi amaçlıyor?’

Bayram, “Biz Çevre Bakanlığı’na şunu sorduk: Tarım Bakanlığı ÇED toplantısına katıldı mı, katıldıysa ne görüş verdi. Çevre Bakanlığı Manisa İl Tarım Müdürlüğü’nün kurulun bir üyesi olduğunu ancak haber vermelerine rağmen ne görüş verdiğini ne de toplantıya katıldığını söyledi. Ancak aynı soruya Manisa İl Tarım Müdürlüğü ‘bize bu toplantı hakkında bilgi verilmedi, görüş istemedi’ cevabı verdi. Olay çok açık yani” diye konuştu.

Yanlış bilgi verenler yargılanmalı

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu da, ÇED raporunda birçok usülsüzlüğün bulunduğunu ve santral için ne kadar alanda planma yapıldığının yazmadığını belirtti. Bozoğlu şunları söyledi:

“ÇED raporları taahhüt mektubudur aynı zamanda. ÇED raporunda bu zeytin ağaçların kesileceğine dair bir bilgi bulunmamaktır. ÇED raporunda yanlış ve usülsüz bilgiler bulunmaktadır. Bu projenin durdurulması gerekir. Çevre Kanunu’nun 20’inci maddesine göre bu şirkete ceza kesilmesi gerekiyor. Çevre Kanunu’nun 15’inci maddesine göre bu projenin süresiz durdurulması gerekiyor. 26’ıncı maddeye göre de yanlış bilgi veren her kimse yargılanması gerekir.”

(Diken.com.tr)

mustafaakin

Bugün Yırca’da #ZeytinimiKesme buluşması vardı. Türkiye’nin pek çok ilinden dayanışma için gelen insanlar, Greenpeace gönüllü ve çalışanları, Yırcalılarla birlikte forum yaptı, zeytin fidanı dikti, dilek ağacına dileklerini bağladı. Yırca Muhtarı Mustafa Akın da zeytin ağacına dilek bağlayanlar arasındaydı…

 

Benzer Yazılar