YUNANİSTAN’DA ’’PONTOS SOYKIRIMI OLMAMIŞTIR’’ DİYEN BAKANA TEPKİ

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, Türklerin Pontuslu Rumlara soykırım yapmadığını belirtti. Ülkede büyük tartışma yaratan açıklamaları hükümet sahiplenmezken, muhalefet ve Pontos dernekleri Filis’i istifaya davet etti. Bazı tarihçiler ise bakana destek verdi.

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla büyük tartışma ve tepkiye neden oldu. Star TV’de vatandaşların da katıldığı programda konuşan Filis, bir soru üzerine 7 yıl önce Avgi Gazetesi’nde yazdığı ‘Pontos soykırımı yoktur’ açıklamasını tekrar etti. Filis, şöyle konuştu: “Yıllar önce gazeteci olarak çok sayıda tarihçi ve uluslararası uzmanın görüşüne katılarak bu Pontoslu Rumlara soykırım yapılmadığına ilişkin açıklama yaptım. Kan dökülerek yapılan ‘etnik temizlik’ ile ‘soykırım’ arasında bir ayrım yaptık. Bu, Jön Türklerin vahşetinden çeken Pontosluların acısını ve dökülen kanı tanımadığımız anlamına gelmez. Bu başka bir şey. Bilimsel anlamda soykırım başka bir şey.” dedi.filif

“ETNİK TEMİZLİK BAŞKA SOYKIRIM BAŞKA”
Stüdyoda bulunanlardan birinin “bu soykırımdı” şeklinde araya girmesi üzerine Bakan Filis, “Farklı görüşler var. Yunan devleti soykırım gününü tanıyor. Ancak soğukkanlı ve bilimsel olarak ele alınırsa ne kadar kanlı da olsa etkin temizlik başka şeydir, soykırım başka şey” ifadelerini kullandı.

“SOYKIRIMINA MAHKEME VE TARİHÇİLER KARAR VERİR”
“Bu açıklamayı neden yapma ihtiyacı duyuyorsunuz?” şeklinde bir soru üzerine Bakan Filis, şöyle devam etti: “İki sebeple. Hem Yunanistan hem de başka ülkelerde etnik temizliğin soykırım denilerek anlam değerinin düşürüldüğüne inanıyorum. Soykırım, programlı şekilde bütünüyle bir milletin yok edilmesi anlamına geliyor. Bu çok açık. Uluslararası mahkemelerin kararları ve uluslararası bilimsel camia var. Oralarda değerlendirilsin.”

Filis’in açıklamaları ülkede gündemin ilk sıralarına yükseldi. Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarına hükümet mesafeli bir tavır aldı. Muhafazakar Yeni Demokrasi (ND), PASOK, hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) ve Pontos dernekleri ise sert tepki gösterdi. ND, topladığı 45 vekil imzası ile bakanın görevden uzaklaştırılmasını istedi. Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) da Filis’in açıklamalarına katılmadıklarını açıkladı. Sosyalist PASOK da Filis’e karşı çıktı.

Pontus Rum Dernekleri Başkanı Haralambos Apostolidis ise Bakan Filis’i “soykırım” konusundaki görüşleri nedeniyle “ülkeye ihanet etmek” ve “tehlikeli adam” olmakla suçladı.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yanis Amanitidis ise Filis’in görüşünü dile getirebileceğini söyledi. Amanitidis, “Demokratik bir ülkede bilimsel yaklaşımlar özgürce dile getirilebilir. Hükümetin görüşü bellidir. Bu hem 19 Mayıs 2015 tarihinde hükümet sözcüsü tarafından hem de geçmişte bu günleri anma yıldönümlerinde dile getirilmiştir.” dedi.

Muhafazakar ND’ye de cevap veren Amanitidis, “Yeni Demokrasi Partisi’ndeki liderlik mücadelesi, vatan tellallığı koşullarında yapılamaz. Bu ülkenin siyasi hayatına politik koşul ve duruşla yardımcı olunabilir. Bunu göremiyoruz.” dedi.

“SOYKIRIMINA PARLAMENTOLAR KARAR VEREMEZ”
Öte yandan geçmişte Türkiye’den ayrılmak durumunda kalan Rumlara soykırım yapılmadığına ilişkin görüşü ile bilinen eski milletvekili ve Aristotelio Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Maria Repousi de Filis’e destek verenler arasında yer aldı. Repousi, bir radyo programında şöyle konuştu: “Partiler, hükümet ve diğer ilgililer tarafından yapılan sert açıklamalardan korktum. Bu endişe verici. Uluslararası platform ve BM dışında parlamentolar geçmişle ilgili karar vermek zorunda mı? Bu çok tehlikeli bir yol. Çünkü parlamentoların geçmişin tarihi ile ilgili karar alma işi yok. Bunu bilimsel tarih araştırır. Parlamentolar farklı görüşte olanları cezalandıran kararlar bile aldı. Bu çok tehlikeli.”

İNKAR’A HAPİS VE PARA CEZASI
Yunan parlamentosu geçen yıl kabul ettiği bir kararda uluslararası mahkemeler ve Yunan meclisinin kararıyla tanınan soykırımları, savaş suçlarını, insanlığa karşı işlenen suçları ve Nazi cinayetlerini kasıtlı ve şiddet suçuna sebebiyet verecek şekilde küçümseyen ve inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin Euro da para cezası verilmesini öngörmüştü. Bakan Filis’e açıklamaları sebebiyle herhangi bir ceza verilip verilmeyeceği merak konusu oldu.

Yunan Parlamentosu, 1994’te Pontos, 1996 yılında Ermeni ve 1998 yılında ise Küçük Asya Rumları “soykırımlarını” tanımıştı.

Filis hakkında emekli Deniz Kuvvetleri Teğmeni Panayotis Stamatis suç duyurusunda bulundu. Atina Asliye Mahkemesi Savcılığı’na şikâyet dilekçesi veren Stamatis, acilen konunun araştırılmasını ve Filis’e ceza verilmesini istedi.

 

Benzer Yazılar