YUNANİSTAN’IN TÜM HAPİSHANELERİNDE C TİPİ HAPİSHANE YASASINA KARŞI AÇLIK GREVİ BAŞLADI

TUTSAKLAR TOPLU AÇLIK GREVİNİ DUYURUYORLAR

 AÇLIK GREVİ AÇIKLAMASI

18 Haziran’da Yunanistan’ın bütün cezaevlerinde, tutsaklar, çıkarılmak istenen C Tipi  cezaevleri yasasını, yasal haklarını, serbest geçiş hakkı ve şartlı tahliye hakkını savunmak için toplu olarak yemekleri reddetme kararı aldılar.

Adalet Bakanı ve Hükümet bu protestoları görmezden gelmiştir. Bizim meşru taleplerimizi hiçe sayarak ve olacak reaksiyonları engellemek için kışkırtıcı bir şekilde Meclisin yaz oturumlarında Cezaevleri yasasını onaylama hazırlığı içindedirler.

Umutsuz, ömür boyu haklarımızdan yoksun yaşamamız bizim onurumuzu kırar. Bu yüzden elimizde kalan son varlığımız olan canımızı ve ruhumuzu çıkarılacak bu yasaya karsı kalkan olarak ortaya koyuyoruz.

23 Haziran Pazartesi günü tüm Yunanistan Cezaevlerinde toplu açlık grevine başlıyoruz. Biz haklarımızı talep ediyoruz. Biz uzakta, kilitli ve umutsuzluk içinde unutulmuş insanlar olmak yerine, insan kalmaya çalışmak için savaşıyoruz.

Taleplerimiz:

C- Tipi cezaevi yasa talebinin geri çekilmesini istiyoruz. Cezaevi içinde serbest dolaşım olmayan, görüş izni olmayan, sabahı olmayan Guantanamo tipi Yunan Cezaevlerine “Hayır” diyoruz.

Cezaevi içinde serbest dolaşım hakkı ve şartlı tahliye bütün tutsaklar için tartışmasız doğru olmalıdır. Yunanistan dünyada tutukluların günlük ceza mahkemelerinin olduğu tek ülkedir. Yasa 1/5 ya da 3/5 cezalarını tamamlamaları halinde, tutsakların cezaevi içinde serbest dolaşım ve şartlı tahliye hakkı olduğunu belirtiyor. Savcılığın kutsal engizisyon mahkemesi tekrar ve tekrar, hiçbir disiplin suçu olmamasına karşın bu yasayı red etmiştir. Böylece umudunu yitirmiş tutsaklar ve azaltılmış suç oluşturmayı düşünüyorlar.

Kanun önünde herkes eşittir. Uyuşturucudan yatan bütün tutsaklar, basit uyuşturucu bağımlıları bile (3459/2006 nolu yasaya göre basit uyuşturucu bağımlıları bile uyuşturucu baronu olarak müebbet ceza aldılar) yeniden yargılanma hakkına sahip olmalı (yeni yasada 4130/2013) ve uyuşturucu bağımlıları için elverişli hükümler olmalıdır.

Evliler için ziyaret hakkı uygulanmalıdır. Hapishane özgürlüğünüzü elinizden alır. Fakat Yunanistan hapishaneleri, insan iletişimini, sevdiklerimizle doğrudan temasımızı, gülümsememizi elimizden alıyor. Tüm Avrupa ülkelerinde evlilere evlilik ziyareti izni vardır. Sadece Yunan cezaevlerinde tutsaklar insani iletişimden mahrumdur.

Uzun tutsaklık süreleri bitenleri sınır dışı edilmeler bekler. Yüzlerce göçmen tutsaklık süreleri uzun zaman önce bitmesine rağmen Konsoloslukların uzun Bürokratik işlemleri yüzünden hala cezaevinde bulunmaktadır. Biz bu tutukluların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Adalet Bakanlığından Yunanistan Cezaevlerinde yaşanan gerçek sorunlara çözüm bulmasını talep ediyoruz ve Domoskus’un Yunan Guantanamo’su olması için çıkarılmaya çalışılan Fasit yasa tasarısının hemen geri çekilmesini talep ediyoruz.

Adalet Bakanlığı her gün olanlardan ve hayatinin tehlikede olduğu her tutsaktan sorumludur.

AÇLIK GREVİNDE OLAN TUTSAKLAR KAZANACAK

MÜCADELE – ONUR – DAYANIŞMA

Cezaevi Mücadele Komitesi

http://www.halkinsesitv.com/index.php/duenya/17217-yunanistan-hapishanelerinde-tutsaklar-aclk-grevinde.html

Benzer Yazılar