HES ŞİRKETLERİNİN YALANINA, DOĞANIN TALANINA KARŞI BİSİKLETLE SAMSUN-ARTVİN

2. KAZIM KOYUNCU KARADENİZ BİSİKLET TURU 2013 HESLER’E KARŞI SAMSUN’DAN ARTVİN’E

Pedallıyorum ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri Samsun tarafından hazırlanan bisiklet turunu 4 bisikletçi gerçekleştiriyor…

Yasin KURT — Cengiz YARGIÇ — Damla GÜRKAN — Murat KÜÇÜKÖZKARDEŞLER

Etkinlikler:
Günlük Etabımız sonunda vardığımız il merkezinde bulunan parklarda çadırlarımızı kuruyoruz. Çadır kamplarımızda etkinlikler yapıyoruz, HES’ler hakkında görüşlerimizi açıklıyoruz. Sabah çadırlarımızı topluyor ve pedal basmaya devam ediyoruz.
Samsun’dan Artvin’e kadar il il ilerliyoruz ve “Artvin Kafkasör Yaylası Ekoloji Kampı”na dahil oluyoruz.
Belgesel:
Tüm etkinlik Gopro kameraları ile bisiklet üstünden ve escort araçtan profesyonel kameralar ile video çekimleri yapılıyor. Yol boyu yaşananlar, çadır kamp alanlarındaki etkinlikler, röportajlar, belgesel program haline getiriliyor.

ŞİRKETLERİN YALANINA, DOĞANIN TALANINA KARŞI;
ARTVİN’İ GEZİ EYLEMEYE ! BİSİKLETLE SAMSUN – ARTVİN
17-24 Ağustos 2013 SAMSUN — ARTVİN / Bisiklet Turu
Doğanın ve yaşamın her alanı iktidar ve şirketlerin talanına açılarak; derelerimiz şantiye, yaylalarımız maden sahası, parklarımız AVM yapılarak yok edilmek isteniyor. Kalkınma / enerji ihtiyacı yalanı adı altında; HES’ler, termik ve nükleer santraller, sözde alternatif enerjiler, madenler, taşaocakları ve kırsal-kentsel dönüşüm projeleri ile yaşam alanları tarihte görülmemiş bir boyutta yağmalanıyor; tarım alanları, meralar, ormanlar, parklar gibi ortak alanlar şirketler tarafından gaspediliyor. Bu yokoluşa karşı mücadele yaşamın her alanında kendi göstermeye; iktidar hayatı hedef aldıkça, hayat iktidara direniş olmaya devam ediyor.
Yıllardır rant ve talan projelerinin merkezlerinden biri haline gelen Karadeniz; doğasını, kültürlerini ve yaşam alanlarını tehdit eden projelere karşı direnmeyi sürdürüyor. Bu yıl ilki düzenlenen Ekoloji Kampına Samsun’dan Artvin’e Bisikletlerimizle gidiyoruz.
Karadeniz’de ve Türkiye’de verilen doğa ve yaşam mücadelelerini hep birlikte tartışmak, üretmek, eğlenmek, paylaşmak ve ekoloji mücadelesini yükseltmek için Artvin Kafkasör yaylasında dostlarla buluşuyoruz.

www.pedalliyorum.com